Hlavní obsah

Vláda kývla, aby bylo právo na obranu se zbraní v Ústavě. Debata prý byla bouřlivá

13. 7. 2020, 16:59 • Aktualizováno 13. 7. 2020, 19:10
Novinky, Klára Beranová

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) podpořil změnu Ústavy, kterou navrhl Senát. Ten chce doplnit Listinu základních práv a svobod o právo bránit sebe a život jiného člověka se zbraní. V pondělí to na tiskové konferenci uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Tisková konference po jednání vládyVideo: ČTK

 
Článek

„Vláda dnes projednala senátorský návrh na změnu Ústavy. Zde bylo dáno po bouřlivé debatě souhlasné stanovisko,” sdělila ve Strakově akademii Benešová.

Původně se očekávalo, že vláda dá k novele neutrální stanovisko. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ale došlo k tomu, že celá řada resortů svá stanoviska změnila. „A to i včetně mě. Já jsem nakonec z neutrálního stanoviska, přešel na souhlasné,” uvedl ministr.

Senát navrhl ústavní novelou rozšířit Listinu základních práv a svobod o ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon”.

Ubytovací zařízení mohou dostat kompenzace až 400 korun na pokoj a den

V důvodové zprávě navrhovatelé zákona uvedli, že vzhledem k významu práva na život, které je právo nejzákladnější, návrh považuje za správné symbolicky povýšit toto právo na úroveň ústavní.

„Území Čech, Moravy a Slezska lze z dlouhodobého hlediska považovat za relativně bezpečné, přesto však dochází k individuálnímu násilí. Zbraní může být vše, čím lze učinit zásah vůči lidskému tělu důraznější. Může to být chladná zbraň (nůž, sekera), jejichž držení zpravidla zákon neomezuje, anebo střelná zbraň,“ stojí dál ve zprávě.

Kritici: Je to nadbytečné 

Kritici navrhované změny poukazují především na to, že je podle jejich názoru nadbytečná, neboť právo na obranu řeší stávající legislativa adekvátně.

Senátoři navrhují změnu ústavy. Zakotvit do ní chtějí právo bránit život zbraní

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí odsouhlasil také to, že  umožní, aby se 68 vojenských zdravotníků mohlo v případě potřeby zapojit do testování lidí v rámci epidemie koronaviru.

Neutrální stanovisko pak dali ministři k novele zákona, kterou by vznikla funkce dětského ombudsmana. Neutrální stanovisko dostal také návrh poslance Petra Dolínka (ČSSD), který by měl přispět k větší bezpečnosti cyklistů na silnicích.  Řidiči by podle něj měli povinnost objíždět cyklisty s odstupem alespoň 1,5 metru.

Reklama

Výběr článků