Článek
„Tento člověk svým jednáním aktivně podporuje činnosti, které narušují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny. A je to dlouhodobý blízký spolupracovník bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva,“ řekl po středečním jednání kabinetu Fiala s tím, že aktivity Osipova zasáhly i do českého prostředí v podobě výhrůžek Haškovi.
„I s ohledem na tento fakt považujeme za zásadní zakázat Olegu Osipovovi vstup na území České republiky. Pokud někdo vyhrožuje našim občanům smrtí, tak nesmí počítat s tím, že bude v České republice vítán,“ má jasno premiér.
Zařazení na sankční seznam znamená zákaz vstupu a pobytu v ČR, znemožnění jakýchkoli finančních operací přes české subjekty anebo zmrazení případného majetku v zemi, které má na starosti Finanční analytický úřad spadající pod ministerstvo financí.
Podle ministra zahraniční Jana Lipavského (nestr.) se vláda domnívá, že šlo ze strany Osipova vůči Haškovi o věrohodné výhrůžky, které navíc odpovídají aktuálnímu modu operandi používanému Kremlem při snaze o likvidaci kritiků jeho režimu, a to i v zahraničí.
„Ať opatrně přechází silnici…“
„Nikdo si nebude dovolovat vyhrožovat našim lidem. Jsme suverénní stát a platí, že každý občan má právo si říkat veřejně své názory, a to platí i pro Dominátora - pro Dominika Haška. Zdá se, že Ruská federace nedokázala skousnout fakt, že agresoři a podvodníci na olympiádu nepatří,“ poznamenal Lipavský.
Doplnil, že Česko bude rovněž navrhovat, aby se Osipov dostal i na sankční seznam celé EU. Je prý totiž úzce spjat s Medvěděvem, který už na sankčním seznamu EU figuruje řadu let. „Osipov pravidelně papouškuje agresivní výroky svého extremistického šéfa,“ dodal Lipavský.
Letos v dubnu se Osipov vyjádřil na Haškovu adresu v reakci na jeho status na sociální síti X, kde bývalý hokejista uvedl, že zaslal dopisy vedení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ve kterých upozornil na to, že mu Medvěděv vyhrožoval zabitím.

Dopis Dominika Haška, který poslal IIHF.
„Dmitrij se domnívá, že bývalý brankář Hašek trpí těžkou formou duševní choroby: rusofobií v podobě deliria z pronásledování,“ řekl tehdy ruské agentuře TASS Osipov. „Doporučil bych mu, aby opatrněji přecházel silnici, nepil pivo na neprověřených místech a pravidelně navštěvoval psychiatra,“ citoval Osipov svého šéfa Medvěděva, kterému dělá asistenta.
Hašek byl po výhrůžkách ve spojení s ministerstvy zahraničí, vnitra a s policií. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tehdy uvedl, že stát může v případě potřeby Haškovi poskytnout nezbytnou ochranu.
Na českém sankčním seznamu bylo dosud osm fyzických osob a dvě společnosti. Je to patriarcha Kirill, syn ruského podnikatele Vladimira Jevtušenka Felix, zeť ruského zbrojaře Borise Obnosova Rostislav Zorikov se svou manželkou Olgou, ruský Podnik pro správu majetku v zahraničí Goszagransobstvennosť a mediální platforma Voice of Europe.
Koncem ledna kabinet seznam rozšířil o trojici představitelů gruzínského ministerstva vnitra. Na seznam tehdy přibyli ředitel odboru zvláštních úkolů Zviad Charazišvili, jeho zástupce Mirza Kezevadze a ředitel odboru pořádkové policie Važa Siradze kvůli jejich roli při brutálním potlačování loňských protestů v Gruzii.
V dubnu pak přibyli běloruská novinářka Natalia Sudlianková a příslušník ruské tajné služby GRU Alexej Šavrov. První jmenovaná už byla poté připsána na seznam EU a tím pádem z českého odstraněna.