Hlavní obsah

Válková dočasně zprostila funkce šéfa brněnského krajského soudu

22. 7. 2014, 11:08 • Aktualizováno 22. 7. 2014, 11:31

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) dočasně zprostila funkce soudce i předsedy soudu šéfa Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka. V úterý to uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva. Pořízek je stíhán kvůli údajně nevýhodné výstavbě justičního areálu v Brně.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO)

Článek

„K dočasnému zproštění obou funkcí dojde den po doručení rozhodnutí a bude platit do pravomocného skončení trestního stíhání," sdělil Hovorka. Doplnil, že proti rozhodnutí lze podat do 15 dnů ode dne jeho doručení rozklad, který ale ve věci nemá odkladný účinek.

Pořízek čelí obžalobě pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Policie ho začala prošetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě nového brněnského justičního paláce.

Mandát předsedy soudu končí Pořízkovi v září

Ve funkci předsedy brněnského krajského soudu by Pořízek tak jako tak skončil 30. září, kdy mu vyprší mandát. Jeho nástupcem se má stát místopředseda pražského vrchního soudu Milan Bořek, jehož nominaci již Válkové odsouhlasil prezident Miloš Zeman. [celá zpráva]

Pořízek byl obviněn na podzim 2012, tedy za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o tom, že byl obžalován, se v médiích objevila letos v únoru. Čerstvá ministryně Válková tehdy odhadovala, že Pořízka dočasně zprostí výkonu funkce do jednoho měsíce.

Podle zákona o soudech a soudcích je dočasné zproštění výkonu funkce obviněného soudce na uvážení ministra spravedlnosti – může jej zprostit, ale také nemusí. Po dobu dočasného zproštění soudce nesoudí a pobírá polovinu platu.

Předpoklady z roku 2005 uváděly, že stavba brněnského justičního areálu vyjde na 805 miliónů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun. Tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady se ale nakonec vyšplhaly na 1,938 miliardy.

Pořízek pochybení odmítá

Pořízek jakékoli provinění odmítá. Podle něj nebyly při stanovení prvotní částky známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě. V původním zadávacím řízení se také nepočítalo s tím, že se do nového areálu přestěhuje Okresní státní zastupitelství Brno-venkov.

Nový brněnský justiční areál zahrnuje budovu, v níž sídlí Městský soud Brno a Okresní soud Brno-venkov. Jeho součástí je i objekt, v němž působí brněnské městské státní zastupitelství společně se státním zastupitelstvím pro okres Brno-venkov. Pořízek je stíhán pro údajná pochybení spojená výhradně se stavbou budovy pro státní zastupitelství.

Reklama

Související články

Výběr článků