Hlavní obsah

V Česku panují tropy, teploty sahají k 35 stupňům

18. 6. 2021, 18:39

Teploty v Česku v pátek opět stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo nejtepleji v Plzni-Bolevci, kde naměřili 34,9 stupně Celsia. Rekordů přesto mnoho nepadlo. Extrémně teplá polovina června byla totiž před osmi lety, rekordy z té doby nebyly dnes na většině území překonány.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Lidé si užívají teplé počasí v centru Prahy

Článek

Z více než 150 stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů zaznamenaly nová teplotní maxima pro 18. červen pouze tři.

Maximální denní teploty v Česku se dnes odpoledne pohybovaly nejčastěji mezi 28 a 32 stupni Celsia. Nejtepleji bylo v nížinách na západě Čech, kde se rtuť teploměru dostávala i nad 33 stupňů.

Vedra jsou tu, koupaliště jedou jen napůl

Domácí

Přes 34 stupňů Celsia zaznamenaly dvě stanice, obě v Plzni. Zatímco v Bolevci se teplota blížila 35 stupňům, na Mikulce bylo 34,1 stupně Celsia.

Více bylo stanic, kde dnes naměřili přes 33 stupňů. Například v Praze-Komořanech meteorologové naměřili 33,1 stupně, stejně jako ve Stříbře. V Dobřanech na Plzeňsku bylo 33,4 stupně Celsia.

Podle předpovědi ČHMÚ budou tropické teploty pokračovat i o víkendu. V neděli by mohlo být ojediněle i 36 stupňů. Nad tropickou třicítkou by měly teploty být ještě v pondělí, kdy už ale na většině území ČR bude pršet.

Kolapsy z horka

Vysoké teploty přidělávají práci zdravotnickým záchranářům. Třeba v Praze vyjeli dnes za denní směnu ke 27 kolapsům, za kterými velmi pravděpodobně mohlo být horké počasí, řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

V Ústeckém kraji pomohli do 14:00 záchranáři 18 lidem, kteří se potýkali s nevolností a slabostí. Několik z nich zkolabovalo, řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

Reklama

Výběr článků