Článek
Jde o mimořádný projekt, jenž podpoří tisícovku osob napříč Českou republikou. Zhruba polovinu tvoří právě Ukrajinci v západočeské metropoli a okolí, kde je silná koncentrace uprchlíků. „Ztratili blízké, byli svědky násilí, zůstávali v nejistotě, často i bez přístupu k odborné pomoci,“ nastínil ukrajinský velvyslanec v ČR Vasyl Zvaryč.
Podle statistik ministerstva vnitra v tuzemsku našlo útočiště přibližně 17 000 seniorů, v Plzeňském kraji pak zhruba 1100. „Není pro ně jednoduché se adaptovat v cizí zemi, je tady jazyková bariéra a další,“ doplnil velvyslanec.
Začínají od nuly
Stejný názor má psycholožka Viterová, jež pracuje v neziskové organizaci Ledovec. „Tady museli začínat úplně od nuly, což ve starším věku není vůbec jednoduché,“ podotkla odbornice.
Její klienti bojují s úzkostmi, jsou pod neustálým stresem a mají permanentní strach o své blízké. „Rodiny jsou rozdělené, děti ve válce. Pod tíhou toho všeho se seniorům zhoršuje zdraví. A když přijdou k lékaři, obvykle se úplně nedorozumějí,“ řekla.
Od vypuknutí války se jim proto v Ledovci věnují. Podle ředitele Petra Moravce šlo zprvu o krizovou intervenci, dále o pomoc s hledáním bydlení a zajištění základních potřeb. Teď už se více zaměřují na jejich začlenění do společnosti i péči o duševní zdraví, na což se ostatně Ledovec specializuje. „Máme k dispozici tým, kde je psychiatr, psycholog, sestra a sociální pracovník,“ sdělil Moravec.

Slavnostní zahájení projektu, jenž se zaměřuje na ukrajinské seniory. Na snímku je vedoucí senior klubu v Ledovci Hanna Andrušenková.
Senioři se zde pravidelně scházejí, vyrábějí například svíčky pro vojáky v zákopech, zúčastní se společných akcí, výletů nebo se učí česky. „Alespoň na chvíli zapomenou na svoje starosti. Hodně řešíme, že mají strach z budoucnosti. Nevědí, kdy válka skončí. Chtěli by se vrátit domů, k blízkým, do své rodné země,“ dodala Viterová.
Patří k nejzranitelnějším
Díky projektu se podpora zintenzivní. Spolupracuje na něm Světová zdravotnická organizace (WHO) a Aliance center duševního zdraví, kam spadá i Ledovec. „Starší uprchlíci často zůstávají na okraji zájmu, přestože patří k nejzranitelnějším. Projekt jim vrací hlas, posiluje jejich důstojnost a poskytuje konkrétní podporu,“ shrnula vedoucí kanceláře WHO v tuzemsku Zsófia Pusztai.
Finanční prostředky poskytne japonská vláda, konkrétně půjde o 21,7 milionu korun. „Pevně věřím, že prostřednictvím různých opatření zmírníme a pomůžeme léčit rozmanité problémy, s nimiž se senioři potýkají,“ konstatoval japonský velvyslanec v ČR Kansuke Nagaoka.
Konkrétně půjde o individuální a skupinové terapie, konzultace s lidmi, kteří si prošli podobnými potížemi, nebo o aktivity důležité pro integraci. „Otevřeme další klub, aby se klienti častěji setkávali. Také začneme s programy o zdravém životním stylu, pohybu, odolnosti,“ vyjmenoval Moravec. Vyjma Plzně se zapojí i centra v Praze, Brně či v Ostravě.