Hlavní obsah

Ukrajinci jsou nezdolní. Věříme ve vítězství, říká guvernér Kyjevské oblasti Mykola Kalašnik

5:05
5:05

Poslechněte si tento článek

Guvernér Kyjevské oblasti Mykola Kalašnik v rozhovoru pro Novinky představil nejen probíhající obnovu válkou zasažených oblastí, ale i to, jak těžké je pro obyvatele Ukrajiny žít ve strachu o život, když je země každodenně ostřelována drony a raketami.

Foto: Petr Horník, Právo

Mykola Kalašnik, guvernér Kyjevské oblasti

Článek

Je obnova země a infrastruktury vůbec možná, když na celou zemi prakticky denně létají stovky dronů a raket?

Je těžké provádět stavební a demoliční práce, odvážet suť, vyprošťovat dnes a denně mrtvé a těžce raněné, když vám nad hlavou létají šáhidy (velké drony nesoucí desítky kilogramů výbušnin, pozn. red.) a rakety ničící vše, dokonce i školy či nemocnice. Ale musíme to dělat. Máme víru. Věříme v naši vlast a ve vítězství Ukrajiny a to nás drží pospolu.

Jen ve vaší Kyjevské oblasti ale bylo zničeno nebo výrazně poškozeno přes třicet tisíc domů.

Ano, ale přes dvacet tisíc se nám jich podařilo opravit nebo znovu vybudovat. Některé jsou zasažené opakovaně, ale tomu se bohužel nevyhneme. Ale zkušenosti nás posouvají dál. Například se snažíme při obnově využívat i jiné energetické zdroje, protože klasická energetická infrastruktura je pravidelně bombardována. Takže budujeme solární panely na střechách, zkoušíme různé metody, jak se rychle dokázat adaptovat na nenadálé výpadky elektřiny. A daří se nám to. I díky spolupráci s Českem a dalším zemím EU.

Četl jsem, že do obnovy zapojujete i raněné válečné veterány…

Z bojiště se vracejí lidé, kterým vzala válka končetiny, sluch, zrak, doživotně je poznamenala. A právě naděje v rychlou a efektivní obnovu země jim dává sílu jít dál. Podle míry poranění se do obnovy zapojují. Někteří přímo na staveništích, jiní v obnovených domech zajišťují například běžný chod, lehké opravy nebo jsou vrátní. Cítí se ale potřební, a to je důležité. Mají naději a vidí, že se jejich země k nim neotočila zády a vnímá jejich oběť.

Foto: Petr Horník, Právo

Mykola Kalašnik a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková

V souvislosti s obnovou země a s nákupy nejen vojenského materiálu se často hovořilo o korupci. Daří se vám s ní bojovat?

Je to velmi palčivé téma, které se nevyhýbá snad žádné zemi na světě a ani my nejsme výjimkou. Vláda učinila řadu opatření, která mají korupčnímu jednání a předraženým nákupům zabránit. Uvedu příklad. Na opravách či stavbách nových budov máme nejen technický dozor, který sleduje náklady včetně těch mzdových nebo dodatečných, ale využíváme i další kontrolní mechanismy. Celý systém je digitalizován a je možno si kdykoliv ověřit, že vše je tak, jak má.

V digitalizaci naše země udělala obrovský skok dopředu a to nám pomáhá eliminovat i zmíněnou korupci. Do systémů mají přístup i zahraniční kontrolní orgány, například EU, která se v nemalé míře podílejí na obnově země. Věřím, že se nám tímto vším podařilo korupci omezit. Hovořit o úplném zamezení by bylo předčasné. Minimálně už by ale nemělo docházet k takovým přešlapům, kdy třeba výměna filtrů a běžná údržba osobního vozu stála tolik jako nový vůz. Což se dělo. Jednají i orgány činné v trestním řízení, jejich příslušníci jsou tvrdí a nekompromisní.

Obnova země jistě nebude jednoduchá, ale nabízí se i otázka, co po válce? Jak chcete přesvědčit své občany k návratu? Jen v Česku je nyní přes tři sta tisíc uprchlíků…

V Evropě jsou miliony ukrajinských uprchlíků, většina z nich ale má stále pevné vazby na svoji vlast. Řada otců, synů či dědů bojuje i pro budoucnost svých rodin. Po skončení války bude dlouho trvat, než se podaří zemi stabilizovat, ale základ je. I přes každodenní bombardování se daří rychle obnovovat dodávky elektrické energie, plynu, vody i zásobování pump benzinem či naftou.

A to jsou kroky nezbytné k návratu našich občanů. Postupně se vytvoří mnoho nových pracovních míst a Ukrajina bude i přes každodenní utrpení silnější, než kdy dřív. Věřím, že se nám podaří zmodernizovat a zefektivnit školství, že dokážeme lépe reagovat na aktuální potřeby, posílíme učební obory, podpoříme budoucí vysokoškoláky. Ti budou tvořit novou, hybnou sílu země. A práce bude dost, o tom nepochybuji.

Jste u nás poprvé. Jak vnímáte podporu Čechů?

Je dojemné vidět všudypřítomné vlajky mé země. Vážíme si vaší pomoci, která je od počátku války. Pomáháte nám nejen materiálně, což je velice důležité, ale dáváte nám i naději a morální podporu. Ukrajinský lid je nezlomný, srdnatě bojuje nejen poslední tři roky, ale už od anexe Krymu v roce 2014. Věříme ve vítězství. Ale bez podpory dobrovolníků, kteří k nám dnes a denně vozí pomoc, a bez zbraní ze západu by byl boj nesmírně těžký.

Ale důležité jsou i jiné věci. Náš partnerský Středočeský kraj například opakovaně organizuje tábor pro děti z válkou zasažených oblastí. Hejtmanka Petra Pecková mi dnes říkala, jak bylo těžké dětem vysvětlit, že každou první středu v měsíci u vás houkají zkušebně sirény a že se jich nemusí obávat. Naše děti to houkání slyší každý den. Nevědí, jestli se setkají se spolužáky a kamarády. Organizace dětského tábora v bezpečí Česka se může zdát jako maličkost, ale pro děti jde o neskutečnou podporu, která jim dává naději a vytrhne je z každodenní tragédie války.

Mykola Kalašnik

Mykola Kalašnik (nar. 22. 5. 1990 v Kyjevě) je ve funkci gubernátora (guvernéra) od 1. ledna 2025. Absolvoval Kyjevskou národní hospodářskou univerzitu a Národní akademii veřejné správy. Dříve pracoval mimo jiné jako makléř, ve státní správě působí od roku 2012.

Výběr článků

Načítám