Článek
Tématy jednání byla mimo jiné například aktuální epidemická situace v souvislosti s epidemií onemocnění covid-19 či očkování proti koronaviru.
„Čísla sice naznačují, že bychom měli být za vrcholem epidemie, jelikož klesají, ale je to stále mnoho. Stále přetrvává velmi vysoké číslo i mezi seniory, což je ta nejvíce ohrožená část populace. I přes mírný pokles to znamená, že v následujících dnech a týdnech budeme mít velmi vysoké počty případů, v tisících denně, a z logiky věci i vysoké počty hospitalizovaných,” zhodnotil situaci Hamáček.
Doplnil, že Česko se v současnosti neobejde bez nouzového stavu. „Vědí to všichni poslanci a je jen na nich, jak se rozhodnou. Nicméně hlasování proti prodloužení nouzového stavu je z mého pohledu rána pod pás pro české zdravotníky a rána pro systém, protože to sebou nese kompletní rozvolnění všech krizových opatření, odchod vojáků z nemocnic a ústavů a defacto opuštění našich zdravotníků v první linii,” prohlásil. Sněmovna bude o prodloužení nouzového stavu jednat ve čtvrtek.
Česká republika se již několik dní drží hodnotami indexu rizika v rámci protiepidemického systému PES ve čtvrtém stupni, platný je ale zatím stále nejvyšší, pátý stupeň. Přestože počty nakažených klesají a šíření nákazy zpomaluje, Hamáček v pondělí uvedl, že k rozvolňování není zatím důvod.
K takovému kroku by se podle něj mělo přistoupit až ve chvíli, kdy se denní přírůstky nově nakažených budou pohybovat mezi 1000 a 2000.