Hlavní obsah

Statistiky nemocnic: Čtvrtina hospitalizovaných s covidem tam šla s něčím jiným

18. 2. 2022, 13:18

S tím, jak vlna omikronu v Česku ustupuje, klesají počty nově nakažených. V posledních dnech ale naopak rostly až na výjimky počty hospitalizovaných, a to i na JIP. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška tvoří většinu z nich neočkovaní a zejména seniorní pacienti. Oproti tomu hospitalizovaných, kteří do nemocnice přišli s úplně jiným problémem, a až tam jim vyšel pozitivní test, je maximálně 25 procent z celkového počtu.

Článek

K pátečnímu ránu bylo v nemocnicích hospitalizováno 3720 pacientů s covidem-19, z toho v těžkém stavu bylo 260 lidí. Oproti pondělí jde o nepatrný pokles počtu lidí v nemocnicích, v delším časovém období ale spíše počty lidí mířících do nemocnic rostou.

Do statistik covidových pacientů se ale promítají také lidé, kteří v nemocnicích neleží primárně s covidem, ale například do zdravotnického zařízení zamířili kvůli zlomené končetině nebo na plánovaný úkon a při příjmu byli pozitivně testováni.

Zdravotníci je pak musí vykázat jako covidové pacienty, i když jim fakticky nic není. Takové případy mohou podle Duška tvořit až 25 procent z celkového počtu hospitalizovaných.

Statistiky nemocnic: Covidový pacient je i ten, koho přivezli kvůli zlomené noze

Domácí

„Takových příběhů, kdy člověk jde do nemocnice kvůli úplně něčemu jinému než covidu, je přibližně do 25 procent,“ řekl Novinkám šéf zdravotnických statistiků.

Upozornil však, že jde pouze o odhad, jelikož tato data a rozdělení, kdo do nemocnice opravdu přišel kvůli covidu a komu byl zjištěn náhodně při příjmu, není možné v reálném čase zpracovávat.

Obecně za nárůsty počtu pacientů, a to zejména na jednotkách intenzivní péče, v poslední době může rozšíření varianty omikron do zranitelné seniorské populace.

Čísla v tomto týdnu podle Duška ještě porostou. „Nepochybně budou směřovat k hodnotám čtyři tisíce plus, takže v řadě regionů platí realistická predikce, že aktuální zatíženost nemocnic dosahuje čtyřiceti padesáti procent vlny delta,“ odhaduje Dušek.

Podle dat ÚZIS začal omikron pronikat do zranitelné populace okolo 24. ledna. Od té doby roste počet nakažených seniorů, kteří i kvůli svým častým přidruženým onemocněním končí ve zdravotnických zařízeních. Aktuálně podle Duška přibývá z řad seniorů více než dva tisíce nakažených denně.

„Z nich průměrně 450 až 500 je neočkovaných s rizikovými faktory. Ti mají velké riziko těžkého průběhu, určité procento z nich pak na JIP skutečně skončí a přesně ti generují tu zátěž JIP,“ řekl Dušek.

K pátku bylo v nemocnicích z celkově 3720 hospitalizovaných 2845 lidí starších 65 let. Na JIP pak s těžším průběhem leželo v daném dni celkem 372 pacientů, z toho 278 připadalo na seniory nad 65 let.

„Zcela jistě je to dopad omikronu do zranitelné populace. Stále platí, že typickým pacientem s těžkým průběhem je seniorní člověk nad 60 let s vícero rizikovými faktory v anamnéze. U pacientů na JIP stále bohužel platí, že 70 či 75 procent z nich jsou neočkovaní. Bohužel na těch jednotkách intenzivní péče leží poměrně velké množství neočkovaných pacientů mladších 60 let, výjimkou nejsou ani třeba čtyřicetiletí lidé,“ přiblížil skladbu nejvážnějších pacientů šéf zdravotnických statistiků Dušek.

Podle něj by se na JIP nemuseli dostávat mladší lidé, ale také někteří senioři, kdyby se nechali naočkovat, „protože ochranný efekt očkování proti těžkému průběhu nákazy se drží stále nad osmdesáti procenty u dvou dávek a po posilující dávce nad 90 procenty“.

I kvůli šíření nakažlivější varianty omikron v seniorní populaci chce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) udržet ochranná protiepidemická opatření ve zdravotnických a sociálních zařízeních i nadále, přestože restrikce pro zbytek společnosti se rozvolňují.

Reklama

Související články

ON-LINE: Přibylo 8299 nakažených

14. 2. 2022, 10:15

Za neděli v Česku přibylo 7193 nově nakažených koronavirem, což je o pětinu méně než před týdnem. Opětovně se nakazilo 1106 lidí, nejméně od poloviny ledna....

Výběr článků