Hlavní obsah

Karanténa se ruší, izolace se prodlouží na sedm dní

12. 2. 2022, 14:50 • Aktualizováno 12. 2. 2022, 14:59

Od 19. února se izolace po nákaze koronavirem prodlouží z pěti na sedm dní. Po rizikovém kontaktu nebude povinná žádná karanténa. Vyplývá to z metodického pokynu hlavní hygieničky.

Foto: Anastasia Makarycheva, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba jde o další krok ve zmírňování opatření, který souvisí s ukončením plošného testování ve školách a na pracovištích. „Karantény již podle našeho názoru nedávají smysl po rizikovém kontaktu v tomto období,“ sdělil Jakob.

Testy ve školách odhalily prudký pokles počtu případů

Domácí

Ministerstvo podle něj předpokládá, že se covid-19 postupně stane jedním z běžných onemocnění. „Samozřejmě že při případném zhoršování situace jsme připraveni rychle reagovat a přijmout odpovídající opatření,“ uvedl.

Důvodem prodloužení izolace z pěti na sedm dní je podle něj právě konec testování ve firmách a školách, které by negativitu ověřovalo. „Proto považujeme za vhodnější sedm dní, což je také doba, jakou bývají doma pacienti s běžnými podobnými onemocněními,“ dodal.

V domovech seniorů říkají, že si i s omikronem poradí

Koronavirus

Izolace u lidí bez příznaků bude končit automaticky po sedmi dnech, u lidí s příznaky pak dva dny po jejich skončení a zároveň nejméně sedm dní. Lidé, kteří budou mít opakovaně pozitivní PCR test za kratší dobu než 30 dní, do izolace nebudou muset.

Za potvrzenou nákazu se bude i nadále považovat pozitivní PCR test nebo antigenní test provedený zdravotníkem u osoby, která má zároveň příznaky. Sedm dní izolace se bude počítat ode dne následujícího po odběru vyšetřeného vzorku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků