Článek
Letošní seznam je o něco skromnější. Vloni Sněmovna nabídla Pavlovi k ocenění 151 lidí, původně bylo navrhováno 159 jmen.
S návrhem na vyznamenání již zesnulého spisovatele Milana Kundery Řádem bílého lva přišlo opoziční hnutí ANO, stejně jako předchozí rok. Tehdy se ale prezident Pavel rozhodl mu vyznamenání neudělit. Na toto nejvyšší státní vyznamenání je nominován také pamětník holokaustu a podnikatel českého původu Jiří Brady, ale také například exministři zahraničí Jiří Dienstbier a Jaroslav Šedivý či obrany Luboš Dobrovský. Všichni in memoriam.
Poslanci se rozhodli do finální verze, kterou obdrží Pavel, nezařadit například bývalého velvyslance a politika Michaela Žantovského, lidskoprávní aktivistku a sociální pracovnici Elenu Gorolovou, exministra kultury Daniela Hermana, zakladatelku Zásilkovny Simonu Kijonkovou, bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou či elitní policistku, která se podílela na vyšetřování řady mediálně známých korupčních kauz, Janu Šebkovou.
Seznam se mohl rozšířit také o jméno vloni v dubnu zesnulého poslance opoziční SPD Jaroslava Bašty. Jeho jméno k doplnění na soupis dodatečně na plénu navrhl poslanec SPD Marcel Dlask. Koaliční poslanci to ale v opakovaném hlasování odmítli.
Boj o Vášáryovou či Baštu
Opoziční poslanci se pak pokusili opakovaně zpochybnit souhlasné stanovisko Sněmovny týkající se návrhu na vyznamenání bývalé slovenské diplomatky a herečky Magdy Vášáryové, ale neúspěšně. Její jméno tak k rukám prezidenta zamíří.
Medaili Za zásluhy chtějí poslanci například pro lékaře Tomáše Šebka, vývojáře 3D tiskáren Josefa Průšu, moderátora a hudebníka Marka Ebena či psychiatra Radkina Honzáka. Medaili Za hrdinství by mohl dostat Martin Krejčí, známý pod přezdívkou Taylor, který působil jako dobrovolník na Ukrajině a ve válce padl.
Letos bude poprvé možné udělit medaili Za zásluhy také za oblast životního prostředí, mezinárodních vztahů, oblast sociální, charitativní či oblast dobrovolnictví a zdravotnictví. Přispěla k tomu parlamentem schválená a Pavlem podepsaná novela zákona o státních vyznamenáních.
Kromě poslanců další jména prezidentovi mohou navrhnout senátoři, ale i občané. Petr Pavel pak návrhům může, ale nemusí vyhovět. Sám se pak rozhodne, komu na státní svátek 28. října státní vyznamenání udělí.