Hlavní obsah

Senátoři chtějí, aby Ústavní soud přezkoumal opatření proti koronaviru

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Skupina senátorů se chystá obrátit na Ústavní soud, aby přezkoumal usnesení vlády o vyhlášení nouzového stavu a na to navazující některá opatření - například uzavření škol, omezení bohoslužeb nebo zákaz nočního vycházení. Upozorňují na některá absurdní opatření - například na to, podle něhož je zakázáno vycestovat z ČR v noci.

Foto: Reuters

Policie v Praze kontroluje dodržování nočního zákazu vycházení

Článek

Cesty do zahraničí v noci totiž nejsou uvedeny ve výjimkách ze zákazu volného pohybu osob mezi 21:00 a 4:59. V denních výjimkách cesty do zahraničí uvedeny jsou.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) lze každé vládní usnesení vykládat různě. „Na hranicích nebude stát ve dvě ráno policista, aby vám dal pokutu,” komentoval záležitost v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Senátorům vadí především nesrozumitelnost opatření a fakt, že je vláda neustále mění.

Babiš: Když budou lidé dodržovat opatření, můžeme řešit otevření škol

Domácí

Šéf Pirátů Ivan Bartoš v debatě v České televizi upozornil, že podle jarního soudního verdiktu musí být vládní opatření srozumitelná a odůvodněná. Stížnost podle něho podtrhuje princip, že opatření musí obsahovat vysvětlení, jaký mají přinést efekt, a případně také náhrady.

To ale podle mnohých politiků v současné době vyhlašovaná opatření nesplňují. Podle nich vláda řízení pandemie nezvládá a není schopná říci, jak má které opatření šíření epidemie zastavit.

Prymula: Bezbřehé zpřísňování nemá smysl, opatření je třeba vybrat

Domácí

„Chápeme nezbytnost některých opatření, ale vláda nyní omezuje život i v oblastech, kde to není nutné,” uvedl místopředseda Senátu Jan Horník (STAN)

Právník Ondřej Dostál, který se podílel na přípravě podání k Ústavnímu soudu, uvedl, že nouzový stav by neměl dlouhodobě umožnit vládě, aby vládla dekrety a ze hry vyřadila sněmovní opozici i Senát.

Podání podepsalo zatím 18 senátorů, měli by se přidat i další. „Pokud vláda nepřijde s urychleným řešením, senátoři jsou připraveni obrátit se na Ústavní soud,” uvedl manažer senátorského klubu STAN Jan Doležálek. Návrh se podle něj chystají podpořit i další členové Senátu.

Hamáček uvedl, že otevření škol se musí řešit, až bude možné testování žáků. „Nehlasoval bych pro návrat dětí do škol bez testování,” řekl. Pro otevření škol se vyslovili i Bartoš a předseda KSČM Vojtěch Filip, podle něj by se mělo diskutovat o termínu v polovině února.

Filip současně uvedl, že ústavní podání je až poslední krok. „Než se bude řešit, tak bude dávno po opatřeních,” míní.

Reklama

Výběr článků

Načítám