Hlavní obsah

Senát schválil velkou školskou novelu

3:03
3:03

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Řadu dlouho očekávaných změn ve školství včetně převodu financování ve čtvrtek nakonec Senát schválil beze změn. Část senátorů přitom chtěla vyškrtnout z normy převod financování nepedagogických pracovníků. Školská novela nyní poputuje k prezidentovi.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Školní jídelna. Ilustrační snímek

Článek

„Je jednoznačné, že je to správná cesta, a já nevěřím tomu, že to starostové a starostky, případně hejtmanové a hejtmanky nezvládnou. Zvládnou to, jasně že to zvládnou a bude to prostě lepší,“ uvedl během debaty, která se točila okolo převodu financování nepedagogů na obce a kraje, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Proti převodu financování nepedagogů se i v Senátu postavila část zákonodárců zejména z hnutí ANO, kteří se pokusili prosadit vyjmutí úpravy ze zákona a vrácení novely poslancům. Jejich snahy však vyšly naprázdno, zákon prosadila suverénní většina 46 z 67 zákonodárců.

Na zákon již netrpělivě čekali školy a zřizovatelé, kteří se nyní mohou připravit na změny, z nichž mnohé začnou platit již v září.

Novela zejména zajistí financování podpůrných pozic ve školství, jako jsou školní psychologové, speciální či sociální pedagogové.

„Myslím si, že o celkovém přínosu působení speciálních profesí na školách není třeba dlouze diskutovat. Tam, kde školy tyto profese mají, včetně sociálně vyloučených lokalit, dochází u dětí k výrazně menšímu výskytu patologických jevů, jako jsou záškoláctví, šikana, propadání či nedokončení povinné školní docházky, ve srovnání se školami, které tyto pozice nemají,“ uvedl k tomu senátor Jiří Drahoš (bezp.).

Pomůže také s řešením nerovnosti ve vzdělávání díky finanční podpoře vybraných - tzv. indexovaných - škol nebo upraví podmínky pro tzv. provázející učitele, kteří pracují s absolventy učitelství na začátku kariéry.

Všechna tato opatření koneckonců podpořila i opozice. „Zákon má pozitivní věci v rámci dopadu na naše školství. Jediná věc, kterou my rozporujeme, je převod financování nepedagogických pracovníků, a to především ten způsob, jakým je to udělané,“ řekla na plénu senátorka a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Města si poradí

Většina senátorů se nicméně shodla na tom, že mechanismus, při kterém budou platy školníků, kuchařek či uklízeček zajištěny prostřednictvím rozpočtového určení daní plynoucích městům a krajům, je lepší.

„Přece není správné, pokud financuji provoz, ale neplatím práci provozních pracovníků. Přece neplatím provoz divadla a neplatím ty, co se starají o to, aby divadlo fungovalo, nebo provoz zimního stadionu a neplatím rolbaře. To je naprostý nesmysl,“ uvedl k tomu Vystrčil.

„Myslím, že to patří k nám dolů. My si s tím poradíme, zoptimalizujeme to a máme jistotu, že peníze z rozpočtového určení daní získáme, a jsem přesvědčen, že to není žádné riziko,“ uvedl senátor a starosta Vrchlabí Jan Sobotka (bezp.).

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) senátorům mimo jiné připomněl, že na nepedagogy dostanou kraje i obce do svého rozpočtu prostřednictvím rozpočtového určení daní víc, než dostávaly jejich školy napřímo v dosavadním normativním systému. Ministerstvo školství počítá, že zřizovatelům škol rozdělí o 32,4 miliardy korun navíc.

Výběr článků

Načítám