Hlavní obsah

Šéf Vězeňské služby Dohnal končí, nahradí ho náměstek

30. 9. 2021, 14:32 – Praha • Aktualizováno 30. 9. 2021, 14:52

Dlouholetý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal končí na vlastní žádost v čele bezpečnostního sboru. Od pátku ho nahradí jeho náměstek Simon Michailidis.

Foto: Chaloupka Miroslav, ČTK

Novým generálním ředitelem Vězeňské služby České republiky se stane dosavadní náměstek ředitele Simon Michailidis (na snímku z 18. března 2019). Ve funkci nahradí Petra Dohnala, který končí na vlastní žádost.

Článek

„Postupujeme v souladu se zákonem, pan náměstek byl v příslušné třídě a splňuje tak zákonné požadavky, proto nebylo potřeba konat výběrové řízení na uvolněnou pozici,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

„Změna na pozici generálního ředitele VS ČR zajistí stabilitu a kontinuitu ve vedení tohoto bezpečnostního sboru,” doplnila.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Petr Dohnal

Věznice žádají soudy, aby jim neposílaly nové vězně

Koronavirus

Brigádní generál Michailidis je jedním ze tří Dohnalových náměstků, v gesci má vzdělávání a odborné zacházení. U sboru působí 28 let. Dohnal se stane jeho náměstkem pro zdravotnictví a správní činnosti.

Nástupce začínal jako strážný v Opavě

Michailidis vystudoval Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. U VS začínal jako strážný v opavské vazební věznici. Později byl dozorcem ve Stráži pod Ralskem, kde se v roce 2010 stal ředitelem. O šest let později přešel na generální ředitelství. Dlouhodobě se zabývá zaměstnáváním odsouzených, programy vzdělávání zaměstnanců a příslušníků bezpečnostního sboru, vzděláváním vězňů v rámci středního odborného učiliště nebo spoluprací s neziskovým sektorem.

V ředitelské funkci bude Michailidis v nejbližší době řešit dostavbu detenčního ústavu v areálu pankrácké věznice, s jehož otevřením VS počítá na začátku příštího roku. V prvním pololetí roku 2022 plánuje sbor také rozšíření kapacit ve věznici Světlá nad Sázavou.

Vězni z Pankráce do civilních nemocnic

Domácí

Podle zákona o Vězeňské službě jejího generálního ředitele jmenuje i odvolává ministr spravedlnosti, kterému ředitel odpovídá za činnost VS. Funkční období šéfa bezpečnostního sboru je pětileté, mandát nesmí tentýž člověk opakovat více než dvakrát za sebou.

Dohnal byl nejdéle sloužícím šéfem VS

Generálporučík Dohnal se stal nejdéle sloužícím šéfem VS od doby jejího vzniku. Ve funkci byl od prosince 2012, mandát by mu tak vypršel na sklonku příštího roku. V dubnu 2014 jej odvolala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) s argumentem, že byla nespokojená s jeho přístupem k ministerské kontrole. Na jeho místo dosadila Pavla Ondráška, Dohnal se ale proti odvolání úspěšně ubránil u soudu.

Dohnal, který vystudoval psychologii, nastoupil k VS na počátku 90. let. Působil v pankrácké věznici - nejprve jako strážný, poté vedl oddělení prevence a stížností a následně i celou instituci. Potom se přesunul na generální ředitelství.

Vězni mohou své dluhy začít řešit ještě za mřížemi

Ekonomika

Reklama

Výběr článků