Hlavní obsah

Ruská nóta ČR: Bez našeho svolení nesmíte poskytovat sovětskou techniku

16. 4. 2022, 13:05 • Aktualizováno 16. 4. 2022, 15:34

Rusko v diplomatické nótě upozornilo českou stranu, že bez jeho souhlasu nesmí poskytovat třetím zemím zbraně sovětské provenience. ČTK to v sobotu sdělil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). České ministerstvo podle něj reagovat nebude, jde podle Lipavského o věcný nesmysl.

Foto: twitter: OSINTdefender

Tanky, které Česká republika poslala na Ukrajinu.

Článek

„MZV obdrželo nótu, že zbraně sovětské provenience údajně nesmíme poskytovat třetím zemím bez svolení Ruska. MZV na tuto nótu nereagovalo a reagovat nebude vzhledem k tomu, že jde o věcný nesmysl a že na tento materiál reexportní doložka neexistuje. Jde o další způsob, jak se Rusko lží domáhá zastavení naší podpory Ukrajině,“ sdělil ministr Lipavský ČTK.

Vojenská a další pomoc Ukrajině je podle něj jednoznačně ve strategickém zájmu Česka.

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) je tvrzení Ruska jen další drzý pokus odradit západní země od pomoci Ukrajině.

Foto: Novinky

Ministr zahraničí Jan Lipavský

„Moskva v tomto případě tvrdí, že bez souhlasu Ruska nesmí Česká republika vyvážet bývalou sovětskou techniku. To je nesmysl, jen další drzý a trapný pokus,“ sdělila Černochová.

Rusko v tomto týdnu diplomatickou nótou formálně varovalo USA a další západní státy, že jejich dodávky zbraní na Ukrajinu podněcují tamní konflikt a mohly by přinést „nepředvídatelné důsledky“.

Vaše zásobování Ukrajiny přinese následky, pohrozilo Rusko Spojeným státům

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek řekla, že podobné vzkazy ohledně dodávek zbraní na Ukrajinu Moskva zaslala „všem zemím“, čímž měla zřejmě na mysli státy NATO. Česko je členem NATO od roku 1999.

„Ruský velvyslanec na začátku března oznámil náměstkovi MZV ČR, že Rusko očekává na Ukrajině teroristické útoky proti konvojům se západními zbraněmi. To jasně interpretujeme jako výhrůžky, že Rusko samo chystalo a chystá sabotážní akce. Ruská strana oznámila, že těmto akcím nebude moci nijak zabránit, což my chápeme jako další z řady výhrůžek ze strany Ruska. Podobné vzkazy předávali Rusové dalším našim spojencům z EU a NATO,“ uvedl ministr Lipavský.

Dodal, že Rusko se obecně od začátku své agrese snaží odradit země EU a NATO od pomoci Ukrajině.

Nejen tanky. Česko dodalo na Ukrajinu houfnice a raketomety RM-70 Grad

Média v minulosti upozornila, že Česká republika na Ukrajinu poslala modernizované tanky sovětské výroby T-72M. Česko také dodalo Ukrajincům bojová vozidla pěchoty, houfnice či raketomety.

Rusko se opakovaně snaží výhrůžkami odradit jednotlivé státy od dodávek zbraní na Ukrajinu, kam vpadlo na konci února, kde stále útočí a kde pravděpodobně chystá další velkou ofenzivu.

Podobně dříve vyhrožovalo Slovensku, které chtělo poskytnout Ukrajině protiraketový systém S-300. Slovensko tak nakonec učinilo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků