Hlavní obsah

Podívejte se na okružní jízdu parní lokomotivou z roku 1917

13. 6. 2020, 14:59 – Praha
Novinky, Natálie Lošková

Fanoušci vlakové nostalgie i běžní cestující se mohli letos poprvé svézt vlakem poháněným párou. Historické vozy pochází z poloviny minulého století a samotná lokomotiva dokonce z doby rakousko-uherské monarchie – z roku 1917. České dráhy letos nabízí tři termíny pro zážitkovou jízdu po krásách Prahy. Na její průběh se můžete podívat ve videu Novinek.

Párou PrahouVideo: Novinky

 
Článek

Parní lokomotiva přezdívaná Čtyřkolák nabízí zážitek, kterým se cestující vrátí v čase. Souprava, která je s to vyvinout rychlost 60 kilometrů v hodině, byla ještě do osmdesátých let běžným dopravním prostředkem.

Lokomotiva poháněná parou i jednotlivé historické vozy jsou původní. Projet se v nich mohou cestující po jedné z nejkrásnějších scenerických okružních tratích.

Dnes už sice parní lokomotivy nahradily vlaky poháněné elektřinou či dieselem, lokomotiva s dýmajícím mrakem páry, který za jízdy stoupá z komína, však své kouzlo ani krásu stále neztratila.

Foto: Novinky

Historicky hodnotné jsou i jednotlivé vozy, ve kterých cestující naleznou původní dřevěné lavice. Součástí je i speciální bistro vůz, kde se mohou občerstvit pitím, sladkostmi či palačinkami.

Chrudimské muzeum rozzáří nevšední barvy

Cestování

Lokomotiva „Čtyřkolák“ prošla v uplynulých třech letech náročnou rekonstrukcí. „Okružní trasa po tratích na západ od Prahy tak bude jeho první veřejnou jízdou od té doby,“ řekl ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj Jakub Goliáš.

Po oba víkendové dny budou připravené vždy dvě jízdy ze stanici Praha-Smíchov.

Zážitkem je i samotná vyhlídková trasa

Ze Smíchova vlak vystoupá zalesněným Prokopským a Dalejským údolím do Rudné u Prahy a odtud dále do Hostivic.

„U obou okružních jízd je v Hostivici plánovaná zhruba čtyřicetiminutová přestávka, během které budou mít zájemci možnost prohlédnout si parní lokomotivu i zevnitř,“ vysvětluje plán Jakub Goliáš.

Foto: Novinky

Lokomotiva pochází z roku 1917.

Z Hostivic projíždí vlak po trase tzv. Buštěhradské dráhy. Ta si pro svůj profil, okolní přírodní scenérie a dva historické viadukty vysloužila označení odvozené podle známé rakouské horské železnice – Pražský Semmering.

Nakonec zdolává stopadesátimetrové klesání k Vltavě a vrací se zpět na konečnou zastávku Praha-Smíchov. Od jednotlivých míst zastavení je navíc možné naplánovat i řadu pěkných výletů například k zámku Hostivice, místnímu rybníku, či do lomů v okolí Rudné u Prahy.

Kdy vyrazit?

Vlak příznačně nazvaný „Párou Prahou“ letos pojede ještě třikrát, a to hned zítra, a poté v neděli 30. srpna a 18. října.

„Každý z těchto dnů projedeme okruh celkem dvakrát. První jízda bude začínat na Smíchově v 10:19, druhá pak ve 14:57. Cestující si budou moci vybrat, jestli pojedou celou okružní trasu nebo jen její část.“ dodal Goliáš.

Češi se valí na Chorvatsko, začali ve velkém vykupovat vlaky

Ekonomika

Vlak zahajuje už svou druhou sezónu. „Poprvé jsme ho vypravili loni v dubnu a ve všech čtyřech loňských termínech byl o svezení velký zájem. Letos začínáme kvůli epidemii COVID-19 o dva měsíce později, přesto věřím, že tato nabídka milovníky železniční nostalgie znovu osloví,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj,

Jízdenka vyjde dospělého na 290 korun, zvýhodněná potom pro děti a seniory stojí 190 korun. České dráhy nabízí také možnost zakoupit také úsekové jízdenky na konkrétní části tratě.

 Jízdní řád vlaku „Párou Prahou” (13. a 14. června, 30. srpna a 18. října 2020)

stanice1. jízda2. jízda
Praha-Smíchov10:1914:57
Rudná u Prahy10:45 – 10:4915:28 – 15:30
Hostivice11:03 – 11:4515:44 – 16:11
Praha-Zličín11:52 – 11:5516:17 – 16:20
Praha-Smíchov12:4217:01

Reklama

Související články

První vlaky vyjedou na Slovensko

7. 6. 2020, 6:04

Tuzemští dopravci mohou díky otevření hranic rozšířit nabídku spojů o zahraniční. První vlaky na Slovensko vyšle RegioJet v neděli, od pondělí pak také České...

Výběr článků