Hlavní obsah

Platy ústavních činitelů stoupnou o procento, rozhodla vláda

21. 7. 2014, 15:04 • Aktualizováno 21. 7. 2014, 17:09

Platy poslanců, senátorů, ministrů, prezidenta, ústavních soudců a členů některých rad by se měly od příštího roku zvýšit o jedno procento a pak až do konce roku 2018 zůstat stejné. Návrh novely ministerstva práce v pondělí schválila vláda, řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Článek

Podle materiálu by se zvyšování platů od příštího roku nemělo vrátit před úsporné škrty pravicové vlády, ale základna pro jejich výpočet by se měla zvednout jen o 517 korun. V následujících čtyřech letech by tak činila 52 248 korun.

Plat poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta, ústavních soudců a také členů rady Ústavu pro studium totalitních režimů, rady Českého telekomunikačního úřadu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se stanovuje jako součin platové základny a příslušného koeficientu podle funkce. Základna by se měla rovnat 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý rok. Od roku 2011 ji ale omezily škrty tehdejší Nečasovy vlády. Rovná se tak 51 731, jinak by letos byla 64 496 korun.

Zmrazení mělo letos skončit

Úsporné opatření mělo trvat ale jen do konce letoška. Od ledna příštího roku by se mělo přidávat zase podle původních pravidel. Sobotkova vláda koncem května ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD) uložila, aby přišla s jiným řešením.

Podle návrhu by se platová základna měla zvednout jen o jeden procentní bod, tedy o 517 korun. Po příští čtyři roky by tak měla činit 52 248 korun. Pokud by se pravidla takto neupravila, růst platů a náhrad výdajů zákonodárců, hlavy státu, ministrů, ústavních soudců a členů vybraných rad by byl skokový, uvedli autoři předlohy v podkladech pro vládu. Platová základna by se totiž zvýšila o 25,9 procenta na 65 104 korun, tedy téměř o 13 tisíc korun. Takové zvýšení by státní rozpočet vyšlo příští rok na 118,6 miliónu korun. Podle navrhovaných pravidel by to mělo být 4,6 miliónu korun.

Příští parlamentní volby by se měly konat na podzim 2017. Ministerstvo práce navrhuje, aby platové opatření trvalo až do konce roku 2018. Odměňování by tak řešil až další kabinet.

Reklama

Související témata:

Výběr článků