Hlavní obsah

Pavel: Šiřitelé ruské propagandy zneucťují památku padlých sovětských vojáků

Praha

Úcta k padlým by se neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Nemá s pietou nic společného a je spíš zneuctěním památky těch, kteří položili za druhé světové války své životy. Na pietním aktu na pražském Vítkově k 78. výročí konce války to v pondělí řekl prezident Petr Pavel. Podle něj situace, rozsah, míra destrukce na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, bojiště druhé světové války připomínají.

Foto: Petr Horník, Právo

U památníku na Vítkově se konal pietní akt ke konci druhé světové války. Na snímku prezident Petr Pavel

Článek

„Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko. Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou například Noční vlci, nebo jejich českých podporovatelů. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy,“ řekl Pavel.

Podle něj připomínka druhé světové války má v sobě „bolestivý paradox“.

„Země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy první, druhý a čtvrtý ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností, Ruska,“ poznamenala hlava státu.

Slavme vítězství nad nacismem už 8. května jako většina, navrhl Zelenskyj

Evropa

Podle ní konflikt na Ukrajině připomíná rozsahem a mírou destrukce bojiště druhé světové války. Prezident dodal, že i tehdy konflikt začal poukazováním na nedodržování práv národnostní menšiny a voláním po odtržení území, rovněž byl tlak na postoupení části země výměnou za nezahájení války. Připomněl někdejší mnichovskou dohodu, kdy se části území muselo vzdát Československo.

„Nejhorší v historii je nepoučit se a opakovat stejné chyby. Jsem velice hrdý na to, že ČR od prvních dní války na Ukrajině ji velice intenzivně podporuje a chce si zachovat svoji čest,“ uvedl Pavel. Dodal, že svoboda a mír nejsou zadarmo.

„Je důležité o ně neustále usilovat, chránit je a v případě, že je to potřeba, také pro jejich obranu hodně obětovat. Stejně tak jako to dělali všichni ti, na které dnes vzpomínáme, a jako to dnes dělají hrdinští obránci Ukrajiny,“ uzavřel prezident.

Pietní akce na Vítkově

Věnce k památníku na pražském Vítkově přišli 8. května položit politici, zástupci církve i veteránských spolků.

Vzpomínková akce začala vojenskou přehlídkou. Velitel čestné jednotky podal hlášení prezidentovi. Zazněla hymna. Za zvuků chorálu Ktož jsú boží bojovníci pak vojáci přinesli historické armádní prapory. Jako první položila věnec k hrobu neznámého vojína hlava státu, po ní se přišli poklonit předsedkyně a předseda obou parlamentních komor a premiér.

Na D1 bourali příznivci Nočních vlků

Krimi

Nechyběli ministryně obrany, náčelník generálního štábu, pražský primátor a kardinál. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové.

Přítomní uctili minutou ticha památku vojáků, kteří položili život při obraně vlasti. Následoval přelet vojenských stíhacích letounů a vrtulníků nad Vítkovem. Historické události si přišly na místo připomenout také desítky lidí.

Stoletý veterán: Válku jsem přežil, měl jsem cíl

Historie

Reklama

Výběr článků

Načítám