Článek
Ve společenském sále pardubického magistrátu měli ve středu všichni mladí zájemci o byt zkontrolované své číslo oranžového pingpongového míčku v sadě před bytem, o nějž měli zájem. Hned měli jasno o konkurenci, za cedulkou s adresou bytu organizátoři losování vyskládali míčky zájemců. Do jarní nabídky šlo patnáct bytů, někde se míčky málem nevešly do prostor, jinde mladí cítili šanci. Pro startovací bydlení platí nájemné 80 Kč/m2 po dobu 3 let a 4. rok bude zvýšeno na 100 Kč/m2. Jde o malometrážní byty o rozloze od 27 metrů čtverečních do 65 metrů čtverečních.
Losovali se zájemci o 13 bytů, o jeden neprojevil nikdo zájem a jeden měl pouze jednoho zájemce.
„Myslete na to, že nájemné ve startovacích bytech je tak příznivé. Šetřete si, připravujte si peníze na vlastní bydlení, tržní nájemné je jinak tak drahé. Přemýšlejte o strategii, někdy je menší byt málo žádaný, a tedy větší šance aspoň nějaký získat,“ řekl před losováním náměstek primátora Jakub Rychtecký (SOCDEM/3PK).
„Chtěla bych nějaké dostupné bydlení, protože celkově je nyní drahé, a chtěla bych si naspořit na bydlení, což není, jak je všechno drahé, moc dobře možné. Proto bych chtěla byt vyhrát,“ říká šestadvacetiletá Kateřina Málková z Chrudimi. V Pardubicích pracuje a ráda by se zde usadila. Členka losující komise do osudí nasypala společně s jejím číslem dalších deset míčků.

Losování startovacích bytů
„Čekala jsem to horší, takže nějakou naději mám. Vybrala jsem si byt na Sokolovské, líbila se mi poloha a dispozičně by mi vyhovoval asi nejvíc. Platila bych na nájemném něco mezi 3500 a 4500 plus pak ještě energie,“ řekla mladá žena. Neměla však nakonec štěstí ani jako náhradnice.
„Na podzim to zkusím znovu,“ říká Málková. Neúspěch brala sportovně. Pak se na ni ale přece jen usmálo štěstí. Nakonec se totiž ještě losoval malý byt, o nějž nikdo neprojevil zájem a účastníci losování se o něj dodatečně přihlásili. Mladým vadilo, že nemá balkon, který upřednostňují.
„Jsem první náhradník. Je to garsonka, ale vzala bych ji i tak, přece jen takto nízká cena se vyplatí,“ řekla Málková.
Zájem o startovací byty je enormní
Startovací bydlení je určeno mladým ekonomicky aktivním dospělým do 30 let, rodinám i jednotlivcům, kteří mají potřebu osamostatnit se od rodičů. Je určeno i těm, kteří nemají trvalé bydliště v Pardubicích, ale chtěli by se v Pardubicích usadit.
Město nabídne na podzim dalších 10 bytů. Startovací byty nabízí od roku 2016, celkem už takto město pomohlo 225 mladým lidem. Do budoucna by město mohlo uvolnit startovacích bytů ještě více. Vzniknou v Husově ulici.
„Zájem o byty byl při losování až osminásobně větší, než kolik jich může město poskytnout. Abychom uspokojili obecně všechny mladé, potřebovali bychom až tisíc bytů. Jsou to lidé, kteří lidově řečeno vyletí z hnízda, zkouší, jak spolu ve dvojici fungují. Za celou dobu fungování máme nula korun dluhu na nájemném, mladí jsou zodpovědní. Je to dáno tím, že vnímají to, že podmínky jsou pro ně výhodné, v Pardubicích je 260–300 Kč za metr čtvereční,“ řekl náměstek Rychtecký.
Jedno období, jeden byt
Podmínkou je převedení trvalého bydliště do Pardubic. Součet věku u páru, který o startovací byt žádá, nesmí překročit 65 let. Samostatný žadatel nesmí být starší třiceti let.
Město Pardubice má ve svém majetku 2037 bytů, do startovacího bydlení uvolňuje byty z různých částí města. Lidé si mohou startovací byty prohlédnout on-line, přiloženy jsou i nákresy a dispozice i výčet, na kolik je byt přijde. V jednom období si mohou podat žádost na jeden konkrétní byt.
„Příští rok nabídneme minimálně dalších 25 bytů, rádi bychom třeba dali i nějaký navíc, ale opravujeme byty pro seniory, matky samoživitelky i handicapované. Bydlení se stává nedostupným i pro nižší střední třídy. Rádi bychom šli i cestou družstevního bydlení, kde budou ceny bydlení dostupnější,“ dodal Rychtecký.