Článek
„Vojenská policie žádný podnět k prošetření neobdržela,“ sdělila mluvčí Kateřina Mlýnková.
Nad nečinností armády se pozastavuje i advokát Miloslav Jančík, který se dlouhodobě zabývá bezpečnostním prostředím, zákonem o zbraních a střelivu a je vyhledávaným odborníkem. Podle něj měla armáda vesty ihned reklamovat.
„Záruka je bez debat deset let užívání vesty, pokud armáda tvrdí opak, je nejen sama proti sobě, ale nepochopila elementární základy znění obchodních smluv a zákonů a jejich výklad. Armáda by měla konat a záruku uplatnit,“ řekl Novinkám.
Prostřelená vesta pocházela z roku 2020, měla tedy ochranné účely plnit ještě pět let.
Okamžité stažení nařídil šéf výstrojní služby generál Robert Bielený. „Na základě zkoušek k prodloužení životnosti balistické ochrany vesty VOBU 2016 roku výroby 2020 vydávám pokyn k zákazu používání,“ stojí v dokumentu, který má redakce k dispozici.

Pokyn ke stažení vest VOBU 2016 roku výroby 2020
Podle smlouvy s firmou Argun měla armáda do tří dnů od zjištění závady kontaktovat výrobce (ve smlouvě je uveden jako komunikační kanál fax) a jednat. Armáda tak ovšem neučinila ani týdny po zjištění, jak potvrdil sám výrobce.
„Bohužel nemáme vůbec žádné informace k jakémukoli testování VOBU ani žádné informace ze strany AČR. O této situaci nic nevíme,“ odpověděl redakci už dříve výrobce Argun. Na aktuální dotaz už nereagoval. Nereaguje ani armáda.
Vesta z roku 2020 selhala
Vesta, kterou dodává královéhradecká společnost Argun, má vojáka ochránit proti střelám z ručních zbraní a proti střepinám z granátů. Podle armády byla ale při pravidelných kontrolních zkouškách odolnosti po pěti letech kompletně prostřelena. Vystřelený náboj prošel skrze celou testovanou vestu. Smlouva přitom uvádí, že vesta má sloužit deset let.
To ale armáda zcela nepochopitelně odmítá a odvolává se na svojí interpretaci smlouvy s dodavatelem, královéhradeckou firmou Argun. Podle armádního výkladu smlouvy je na vesty pětiletá záruční doba.

Výňatek kupní smlouvy s uvedením rozsahu záruky
Celkem armáda objednala od firmy Argun přes pět tisíc vest. Tendr v hodnotě 255 milionů korun byl rozdělen na několik dodávek mezi lety 2017 a 2020. K průstřelu došlo u vesty z poslední dodávky.