Hlavní obsah

Nejradši bych jim nafackovala, říká sestra z přetížené nemocnice o popíračích covidu

8. 3. 2021, 12:23

Zdravotní sestru z přetížené sokolovské nemocnice Lucii Raškovou popírači covidu doslova hrozně štvou. „Nejradši bych jim nafackovala,” říká. Každý den musí sledovat utrpení, které nemoc způsobuje. Některé bludy na sociálních sítích jí, jak říká, úplně drásají nervy. Ani její kolegyně ze sokolovské covidové interny lékařka Alice Novotná nemá pro popírače žádné pochopení. Jejich tvrzení mohou ve výsledku zabíjet, řekla.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Pacient s nemocí covid-19 na jednotce intenzivní péče nemocnice v Sokolově.

Článek

„Všude od těch popíračů slyšíme, že je to kampaň, že covid neexistuje nebo že určitě nezabíjí, a přitom tady vidíte i mladý chlapy nebo ženský, jak se perou o život,” říká zdravotní sestra, která v sokolovské nemocnici pracuje už 17 let.

Ještě nikdy ale nezažila to, co na začátku letošního roku, kdy Sokolovsko naplno zasáhla britská mutace koronaviru. Jen za leden a únor v nemocnici zemřelo téměř 200 lidí, násobně více než obvykle v takovém období.

Mně přijde, že mají úplně vypatlaný mozky
zdravotní sestra o tvrzeních popíračů covidu

Nejde však zdaleka jen o statistiku, ale hlavně o každodenní osobní zkušenost s utrpením a smrtí zcela rozličných lidí s rozličnými příběhy. „Ty lidi opravdu existují, leží tady. Nálezy na plicích jsou jasné, ti lidé se dusí,” říká s tím, že na výplody popíračů už sama na sociálních sítích ani nereaguje, protože to podle ní nemá vůbec cenu. „Mně přijde, že mají úplně vypatlaný mozky,” nebere si servítky.

Těžkooděnci zatarasili davu demonstrantů cestu. Protest v Praze skončil

I dnes ji ale občas překvapí, že takové komentáře píšou také lidé, které dobře zná. „Já jsem si o svých kamarádech, které znám odmalička, myslela, že to jsou normální lidi, ale pak vidím, co jsou schopni vyplodit na Facebooku za bludy. To je prostě na facku. Kdybych mohla, tak je snad i zfackuju.”

Tvrzení „mimo mísu”

Až tak razantní postup by zřejmě nevolila doktorka Novotná, i když i podle ní jsou výroky popíračů zcela „mimo mísu”.

„Štve mě to hrozně. Je to pro mě nepochopitelné,” dává najevo své emoce. „Ty lidi jsou bez jakékoliv zodpovědnosti a šíří tvrzení, která mohou ve výsledku zabíjet. Lidi si to přečtou, část jich tomu uvěří a inspiruje je to nedodržovat nějaká opatření,” obává se.

Na karlovarských JIP končí stále mladší pacienti bez dalších nemocí

Reklama

Související témata:

Výběr článků