Hlavní obsah

Návštěvu Tchaj-wanu Pavel neplánuje, zbytečně by to prý škodilo obchodu s Čínou

28. 3. 2023, 16:12 • Aktualizováno 28. 3. 2023, 16:30

Prezident Petr Pavel neplánuje návštěvu Tchaj-wanu. Znamenalo by to podle něj zbytečné ohrožení obchodních vztahů s Čínou a zájmů českých firem. Na druhou stranu ale nevyloučil setkání s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen na neformální úrovni.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Petr Pavel

Článek

Řekl to v úterý v Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, kde se v tělocvičně setkal a besedoval s tamními studenty během svého dvoudenního pobytu v Moravskoslezském kraji.

Jeden ze studentů se ho mimo jiné zeptal, zda nemá v úmyslu navštívit Tchaj-wan podobně jako předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Nemá smysl dráždit hada bosou nohou. Na druhé straně nic nebrání tomu, setkat se na nejvyšší úrovni při neutrální akci, například na okraji nějaké konference,“ řekl.

„Jedna věc je, když na Tchaj-wan jedou zástupci parlamentu. Tak, jak tam před časem byl předseda Senátu (Miloš Vystrčil; ODS) a nyní tam je předsedkyně Poslanecké sněmovny (Markéta Pekarová Adamová; TOP 09). Tato úroveň je Čínou vnímána jinak než státní návštěvy na nejvyšší úrovni,“ uvedl prezident.

„Cesta prezidenta by jistě vyvolala větší negativní reakci. Nebylo by rozumné vystavovat riziku obchodní vztahy a ohrozit tak české firmy,“ dodal Pavel.

Jsme s vámi. Pekarová na Tchaj-wanu připomněla heslo ze srpna 1968

Podle něj je možné, že podpora Tchaj-wanu bude časem znamenat embargo Číny na české zboží, jak to před časem udělala Čína Litvě. „Takové riziko hrozí. Všichni naši politici se ale drží politiky jedné Číny. Nikdo z nich nezpochybňuje územní celistvost Číny. Vnímáme ji i tak, jak byla nastavena původně, ale Čína ji už tak dnes vnímat nechce. A to, že je jedna Čína, ale dva systémy. Musíme se chovat suverénně. Tedy nezpochybňujeme jejich politiku, ale zároveň si vyhrazujeme právo mít vztahy, s kým chceme,“ uvedl Pavel.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Zleva ředitel Gymnázia Petra Bezruče Radovan Gaura, prezident Petr Pavel, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a ředitel Gymnázia Cihelní Pavel Carbol na setkání se studenty při prezidentově návštěvě Moravskoslezského kraje

Tchaj-wan, který má demokratické zřízení, se považuje za samostatný stát, kdežto Čína jej pokládá za součást svého území. Čína sleduje návštěvy zahraničních činitelů na ostrově s velkou nelibostí. Česká republika a Tchaj-wan neudržují oficiální diplomatické vztahy, ale v řadě oblastí obě země spolupracují.

Pavel se v úterý při debatě se studenty zmínil také o sociální síti TikTok či jiných platformách z Číny, které podle něj mohou být bezpečnostním rizikem.

„Čína má ve své legislativě, že všechny firmy, ať jsou státní, či privátní, musejí poskytovat určité informace vládě. Tedy i zpravodajským službám. Když si představíme, jaký režim Čína představuje, když budeme vnímat, že Číně jde o globální dominanci podle jejích pravidel, a ne na základě nějakých kompromisů, tak bych byl opatrný ke všem platformám, které pocházejí z Číny,“ řekl prezident.

Mateřskou společností sítě TikTok je čínská technologická firma ByteDance, která má ve své řídicí struktuře také výbor složený z členů čínské komunistické strany. USA a další země se obávají, že TikTok poskytuje data od uživatelů čínské komunistické straně a cenzuruje obsah.

Nejen TikTok. Francie zakázala úředníkům také Instagram a Netflix

Reklama

Výběr článků