Hlavní obsah

Na liberecké univerzitě skončil pedagog kvůli nevhodnému chování ke studentkám

14. 3. 2023, 11:52 – Liberec

Kvůli nevhodnému chování ke studentkám skončil na Technické univerzitě v Liberci (TUL) další pedagog, šlo o vyučujícího na katedře anglického jazyka. Díky studentským tutorům a ombudsmanovi se případ podařilo rychle řešit. Pedagog ve škole na vlastní žádost skončil. Nejde o první případ, loni v létě na TUL skončil jiný vyučující, který se zřejmě opakovaně dopouštěl jednání s prvky šikany.

Foto: Jiří Částka, ČTK

Rektorát TUL, ilustrační snímek

Článek

Pedagog z katedry anglického jazyka na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL už na liberecké škole neučí, na svou žádost k 5. březnu ukončil pracovní poměr, jak informoval v úterní tiskové zprávě mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Případ na katedře angličtiny posuzoval ombudsman, který na univerzitě působí už půldruhého roku.

„Chování pedagoga charakterizoval jako nevhodné pedagogické postupy a nevhodnou interakci se studenty při výuce. Stížnosti studentek tlumočili vedení školy studentští tutoři během letního semestru 2022. Postupně do situace vstoupili vedoucí katedry, děkan fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a nakonec univerzitní ombudsman,“ shrnul Pirkl.

Rektoři odsoudili sexuální obtěžování

O výsledku celého případu děkan studenty katedry anglického jazyka informoval a svolal k tomu ještě na tento týden setkání s nimi.

„Případ nevhodného chování pedagoga na katedře anglického jazyka mě velice mrzí. Těší mě pak to, že ho na fakultě ihned a rázně řešili a vyřešili,“ komentoval závěry rektor univerzity Miroslav Brzezina.

Význam studentských tutorů

Podle děkana pedagogické fakulty Jana Picka případ ukazuje, jak důležití jsou studentští tutoři a tutorky, protože mají ke studentům nejblíž.

Tutor znamená osobu, která se stará o určitou skupinu žáků nebo studentů, konzultuje a procvičuje s nimi probíranou látku apod. Funkci tutora na vysokých školách zastávají obvykle starší studenti či mladší učitelé.

„Na některých katedrách, např. právě na katedře anglického jazyka, působí ve dvojici tutorka-tutor. Díky nim a díky univerzitnímu ombudsmanovi se podařilo celý neblahý případ odhalit a rychle řešit. Za důležité považuji, že jsme dali jasně najevo, že pokud se vyskytnou, nebudeme podobné případy na fakultě tolerovat, a že máme k jejich řešení efektivní mechanismy,“ dodal Picek.

Dřívější případ

Fakulta neřešila podobný případ poprvé, tentokrát se ho ale podařilo uzavřít mnohem rychleji. Loni v srpnu skončil jiný pedagog, na kterého si studentka stěžovala už v roce 2020. Na základě opakovaných stížností loni na jaře nevhodné chování pedagoga potvrdila i speciální komise sestavená univerzitním ombudsmanem, dopouštěl se podle ní opakovaně jednání s prvky šikany. Před rokem ho děkan stáhl z výuky a všech pedagogických činností, v létě pedagog na univerzitě skončil.

Vaněk rezignoval na post ředitele Ústavu pro soudobé dějiny

Kromě zavedení studentských tutorů na katedrách teď podle Picka věnují na fakultě také zvýšenou pozornost studentskému hodnocení kvality, které vyhodnocují na několika úrovních.

„Účast stále není taková, jakou bychom očekávali, přitom je to velmi účinná a anonymní cesta, jak se o nevhodném chování svých zaměstnanců mohu dozvědět. Znovu proto na studující apeluji, aby věnovali čas vyplnění této ankety,“ poznamenal děkan pedagogické fakulty.

Řadu opatření zavedli podle Pirkla také na dalších fakultách. Tutoři nebo studentští poradci, kteří jsou proškolení v tom, jak mají postupovat v případě, že zachytí zprávu o nevhodném chování pedagoga nebo pedagožky, jsou už běžnou součástí akademického provozu.

„Na začátku i v průběhu akademického roku měl také univerzitní ombudsman sérii přednášek pro zaměstnance i studenty zaměřených na rovný přístup, diskriminaci, šikanu či sexuální obtěžování na akademické půdě,“ uzavřel mluvčí univerzity.

Ševčík chce víc času

Děkan Ševčík se po demonstraci pokusil dostat do Národního muzea, VŠE se to nelíbí

Reklama

Výběr článků