Hlavní obsah

Lídři kandidují v krajích, kde nejsou doma. Voličům se to nelíbí

4:52
4:52

Poslechněte si tento článek

Andrej Babiš (ANO) a Jindřich Rajchl (PRO) v Moravskoslezském nebo Ivan Bartoš (Piráti) ve Středočeském kraji. V čele kandidátek stran do podzimních voleb se objevuje řada politiků, kteří o poslanecké křeslo usilují mimo domovské kraje. Argumentují hlavně celostátní povahou voleb nebo různě silnými vazbami na region. Většině voličů se to ale moc nezamlouvá.

Foto: Facebook Andreje Babiše, Novinky

Andrej Babiš v únoru vyrazil na zápas HC Vítkovice do Ostravy, kde kandiduje. Na fotografii s maskotem klubu rytířem Vítkem

Článek

Obyvatel středočeských Průhonic a předseda hnutí ANO Babiš se rozhodl kandidovat v Moravskoslezském kraji. Řadu měsíců už objíždí tamější náměstí nebo festivaly a nově se taky prezentuje jako fanoušek fotbalového Baníku či vítkovických hokejistů.

Nejde přitom o jeho první volební exkurzi. Od startu své politické kariéry už do Sněmovny kandidoval z Prahy, Středočeského a Ústeckého kraje. Na dotaz, co ho k tomuto přesidlování vede, nereagoval.

Podobně jako on mimo svůj domovský kraj zamířila i další jednička hnutí ANO Robert Plaga. Povede kandidátku ve středních Čechách, přestože pochází z Ivančic a žije v Brně.

Podle něj jsou parlamentní volby hlavně o celostátních tématech. „Jelikož více než deset let působím na centrální úrovni a nejčastěji jsem v pozici ministra řešil problematiku dostupnosti a kapacit škol ve středních Čechách, je moje kandidatura ve Středočeském kraji logická,“ řekl Novinkám.

„Nejde o to, odkud člověk pochází“

Ve Středočeském kraji se s Plagou utká Pražan Ivan Bartoš. Exšéf Pirátů doposud kopíroval Babišovu cestu na trase Praha - Středočeský - Ústecký kraj.

Vylučuje, že by nyní šlo o kalkul. „Kraj znám. Čtyři roky jsem měl poslaneckou kancelář v Poděbradech,“ uvedl s tím, že v regionu řešil třeba dostupné vzdělávání nebo bydlení.

Po republice se rozprchly i výrazné tváře stran, které o poslanecký mandát usilují na společné kandidátce SPD. Jeho předseda Tomio Okamura z Prahy zamířil taktéž do Středočeského kraje.

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová zase z Olomouckého do Zlínského. Vedení slepence kolem SPD prý chtělo, aby hlavy sdružených stran vedly některé kandidátky. Podle svých slov musela vyklidit svůj domovský kraj místopředsedovi SPD Radimu Fialovi. Zlínský kraj je jí ale údajně blízký, protože odtamtud pochází její manžel.

Rajchl svůj přesun na východ vysvětluje tím, že ho venkov potřebuje. „Já jsem Pražák, který má srdce na venkově. Praha moji právní erudici a pomoc nepotřebuje zdaleka tolik jako Moravskoslezský kraj,“ komentoval předseda PRO, jehož strana nyní vyjednává o pozicích na kandidátce SPD. Prý se těší i na střet s těžkými vahami české politiky.

Anketa

Vadí vám, že se kandidáti do Sněmovny neucházejí o hlasy voličů v těch krajích, odkud sami pocházejí?
Ano
81,4 %
Ne
18,6 %
Celkem hlasovalo 4606 čtenářů.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř má vést kandidátku v Pardubickém kraji. Dříve se přitom angažoval na Blanensku. Argumentuje tím, že do regionu léta jezdí na chatu. Okamura na dotazy neodpověděl.

Výběr článků

Načítám