Hlavní obsah

Lékaři doporučují třetí dávku očkování proti covidu pro lidi po transplantaci

21. 8. 2021, 10:33

Lékaři ze čtyř odborných společností doporučili ve společném stanovisku třetí dávku očkování proti covidu-19 pro pacienty po orgánových transplantacích. Lidé v jejich těsné blízkosti by měli být očkovaní. Na twitteru to uvedl předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Vláda chce o třetí dávce vakcíny pro rizikové skupiny rozhodnout do konce srpna.

Foto: Matthias Rietschel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Pacienti po orgánových transplantacích, jejich spolubydlící, těsné kontakty a pečující zdravotníci mají být očkováni, napsal Chlíbek. „Pacienti po transplantaci pak třemi dávkami,” dodal. Odkázal na společné stanovisko Společnosti pro orgánové transplantace, České společnosti pro alergologii a klinickou imunologii, České vakcinologické společnosti a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii.

U většiny v Česku používaných vakcín proti koronaviru se očkování považuje za dokončené po dvou dávkách. Třetí dávka vakcíny má být podle stanoviska doporučena pacientům s rizikem těžkého průběhu covidu-19 včetně lidí po orgánových transplantacích nad 60 let věku.

Na druhou dávku nedorazilo asi půl procenta očkovaných. Někteří zemřeli

Domácí

„Ve všech těchto případech je nutné pacientům vysvětlit, že riziko očkování je u nich pravděpodobně nižší než riziko těžkého průběhu covidu-19,” píše se v dokumentu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek po mimořádném jednání vlády řekl, že třetí dávka očkování proti covidu-19 bude v Česku primárně pro rizikové skupiny. První lidé by se podle něj k přeočkování měli dostat pravděpodobně na podzim. Zopakoval, že s konečnou platností by měl kabinet o možnosti získat třetí dávku očkování rozhodnout do konce srpna. Zdůraznil, že půjde opět o vakcinaci dobrovolnou. V úterý Vojtěch řekl, že odborníci diskutují o tom, že by třetí dávku mohli dostat právě lidé po transplantacích nebo senioři.

Část lidí čeká přeočkování třetí dávkou, nastínil Vojtěch

Koronavirus

Od začátku srpna začal nabízet přeočkování už naočkovaným občanům nad 60 let Izrael, o víkendu pak snížil tuto hranici na lidi nad 50 let. Spojené státy chtějí začít s přeočkováním třetí dávkou od 20. září. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek opět vyzvala bohatší země, aby místo přeočkování svých obyvatel darovaly přebytečné proticovidové vakcíny chudším státům. Nedostatek vakcín mají třeba některé africké země.

Ke třetím dávkám míří celé státy

Svět

Reklama

Výběr článků