Hlavní obsah

Kubek: Něco se omezit musí. V Česku se nedodržuje vůbec nic

22. 11. 2021, 12:29

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek je přesvědčen, že většina lidí přijme, pokud se platnost tzv. covid pasu po dvou dávkách vakcíny zkrátí na šest měsíců. K tomuto kroku vyzvala ČLK v pondělí vládu. Kubek míní, že lidé v Česku protiepidemická opatření moc nedodržují, většina ale podle něj nechce zahlcení nemocnic či úmrtí nakažených.

Foto: Petr Horník, Právo

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Článek

„Ukázalo se, že imunita získaná proděláním nemoci nebo očkováním klesá rychleji, než jsme si přáli. Takže současná třetí dávka očkování je doplnění očkovacího schématu,“ řekl Kubek Novinkám.

ČLK navrhuje, aby se posilující třetí dávka očkování aplikovala již po pěti měsících od aplikace té druhé. A aby se platnost covid pasu, jímž lidé prokazují svou bezinfekčnost, zkrátila na půl roku.

„Zkušenost jsme dosud neměli. Vakcína se vyzkoušela z hlediska bezpečnosti a účinnosti, ale jak dlouhodobá je účinnost, se samozřejmě nevědělo. Co naštěstí zůstává dlouhodobé, je účinnost z hlediska prevence závažnosti průběhu onemocnění,“ dodal Kubek.

Očkovaným dvěma dávkami covid pas jen na půl roku, vyzývá lékařská komora

Ten se, podobně jako třeba i hlavní hygienička Pavla Svrčinová, vyslovil také pro povinné očkování. Pro ně se nedávno rozhodli v Rakousku, kde ho zavedou od února.

„Vyzýváme k tomu, aby se co nejrychleji začalo pracovat na legislativních změnách, které umožní zavést očkování proti covidu-19 jako povinné pro osoby starší 18 let. Můžeme jen závidět Rakušanům odvážné politiky,“ dodal Kubek s tím, že očekává, že v zemích EU bude očkování povinné stále častěji.

Rakousko je zatím jedinou zemí z Evropy, která se pro povinnou vakcinaci rozhodla. Ve světě ho zavedla ještě Indonésie, Mikronésie či Turkmenistán.

Svrčinová je pro povinné očkování proti covidu

Kubek vyzývá také k zavedení dalších restrikcí. „Něco se omezit musí. Stávající stav nemůže pokračovat, protože to by znamenalo, že necháme epidemii přirozeně projít populací a ztráty na životech budou obrovské,“ řekl.

Juchali jsme a pak byli tři měsíce v karanténě

Podobně šéf ČLK mluvil i při loňské podzimní vlně, kdy byl pro přísný lockdown. Podle něj je na vládě, jakou formu zvolí.

„Bylo by smutné, aby to zase odnesly děti. Loni se v prosinci všechno rozvolnilo. Pár týdnů jsme nakupovali, juchali, chodili po hospodách a pak jsme byli tři měsíce v karanténě a děti nechodily půl roku do školy. To by se opakovat nemělo,“ podotkl Kubek.

Incidence je rekordní, mrtvých opět přes 100 za den

Poukázal na to, že se stále mohou konat velké akce, málo se využívá home office nebo že stále přetrvává velká mobilita obyvatel.

Zdůraznil, že Česká lékařská komora podporuje opatření, která budou motivační.

„Zároveň doporučujeme zbytečně neomezovat osoby, které jsou prokazatelně očkovaní nebo prodělali nemoc v uplynulých šesti měsících. Ale i tyto lidi vyzýváme k tomu, aby se chovali zodpovědně a nevystavovali své okolí zbytečnému riziku,“ uvedl.

Opatření ČLK nejsou demotivační

Že by měla být opatření navrhovaná ČLK pro někoho demotivační, Kubek nemíní.

„Stačí jet do nějaké civilizované demokratické země a zjistíte, jak moc tam jsou dodržována protiepidemická opatření. U nás se nedodržuje vůbec nic. Ona žádná prakticky nebyla a ta, co byla, se nedodržovala,“ zkritizoval Kubek.

Pro nouzový stav teď nevidím důvod, řekl Hamáček

„Já jsem pořád optimista v tom, že drtivá většina lidí jsou normální rozumní lidé, kteří chtějí chránit zdraví své a zdraví svého okolí. Že to nejsou sobci, kteří by chtěli, aby se kvůli nim zahlcovali nemocnice,” uvedl Kubek.

„Aby kvůli nim zemřel nějaký člověk ať už kvůli nakažení covidem, nebo protože se mu nedostane potřebné zdravotní péče,“ dodal Kubek s tím, že proti vakcinaci je podle něj jen „hlučná menšina“.

Reklama

Výběr článků