Hlavní obsah

Konec certifikátů: Neočkovaní se můžou vrátit do restaurací i na akce

2. 2. 2022, 22:21 – Praha • Aktualizováno 2. 2. 2022, 23:00

Do restaurací, služeb či na kulturní a sportovní akce nebude potřeba mít od 9. února potvrzení o očkování či prodělání koronaviru. Po jednání Sněmovny to ve středu večer oznámil šéf kabinetu Petr Fiala (ODS).

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Premiér Petr Fiala

Článek

„Vláda s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji zruší k 9. únoru povinnost prokázat se certifikátem o očkování či proděláním covidu při vstupu do restaurací, služeb, na kulturní a sportovní akce,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).

K rozhodnutí nepřistupuje vláda podle jeho slov pod tlakem rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. „Jen to naše rozhodnutí o několik dnů urychlilo. Nejde o nepromyšlený krok,“ doplnil.

Konec. Soud pustil neočkované do restaurací

Domácí

Nejvyšší správní soud (NSS) totiž zrušil ve středu mimořádné opatření, podle něhož měli zapovězený vstup do stravovacích podniků, klubů, ale i do krátkodobého ubytování lidé bez dokončeného očkování nebo po prodělané nemoci.

Kromě toho také premiér Petr Fiala na brífinku po jednání Sněmovny uvedl, že na únorové sněmovní schůzi navrhne zrušení pandemické pohotovosti. Přesné datum teprve určí.

Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách vláda zatím plánuje zachovat. „Podle odborníků se ukazuje jako vysoce efektivní a zároveň je minimálně omezující,“ řekl. I nadále bude platit také omezení počtu účastníků na hromadných akcích, doplnil Fiala. Vláda ani po rozvolnění opatření neočekává zvýšení tlaku na nemocnice nebo omezení dostupnosti služeb.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že od 9. února může kdokoliv do jakéhokoliv zařízení bez certifikátu. „Říkal jsem, že nejpozději začátkem března oznámím omezení opatření, nakonec jsme s odborníky dospěli k tomu, že to můžeme udělat daleko dříve v postupném režimu. První krok je vypnutí certifikátů, další je ukončení plošného testování,“ řekl.

Kabinet už dříve ve středu oznámil, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru.

Poslanci schválili novelu pandemického zákona

Domácí

Anketa

Souhlasíte se zrušením povinnosti prokázat se certifikátem o očkování či proděláním covidu při vstupu do restaurací atd.?
Ano
72,6 %
Ne
27,4 %
Celkem hlasovalo 19717 čtenářů.

Reklama

Výběr článků