Hlavní obsah

Když bude mít žák pozitivní test, zůstane doma celá třída kromě očkovaných

1. 9. 2021, 16:49

Po pozitivním testu žáka na covid-19 nebude smět chodit do školy celá třída či skupina, výjimku mají očkovaní a ti, kteří nemoc prodělali. Reálně se ale pravidlo uplatní až po třetím testu ve čtvrtek 9. září, děti spolu musí být dva dny, uvádí manuál MŠMT k provozu škol. Školy musí do středeční půlnoci počty pozitivních nahlásit ministerstvu zdravotnictví.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Žák osmé třídy se testuje na koronavirus kloktacím PCR testem

Článek

V plánu je testování třikrát – ve středu 1. září, v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. Většina škol využívá pro testování antigenní samotesty, zhruba 200 z více než 4000 testy PCR. Děti, které jsou dva týdny po dokončeném očkování nebo 180 dní po nemoci, se testovat nemusí.

Do karantény se tak celá třída může dostat nejdříve koncem příštího týdne. „V praxi se bude jednat fakticky v případě AG testů pouze o testování 9. září, protože u prvního testu a testu 6. září nebude splněna podmínka, že spolu děti nebo žáci byli v předcházejících dvou dnech,” uvádí manuál MŠMT.

Testování ve škole rozhádalo na Kladensku učitele, rodiče i obec

Domácí

Do školy se mohou vrátit až v případě, že pozitivní test spolužáka nebude potvrzen nebo sami budou mít negativní test. Nárok na distanční výuku mají žáci pouze v případě, že je v karanténě alespoň polovina třídy nebo výukové skupiny.

Výsledky testů musí školy hlásit ministerstvu zdravotnictví ještě v den testování, případně v den obdržení výsledků (u PCR testů). „Hlášení obsahuje minimálně kontaktní osobu, typ testu, celkový počet testovaných osob, počet osob s pozitivním výsledkem testu, počet osob s negativním výsledkem testu a počet neprůkazných testů,” uvádí materiál.

Přeji vám kamarády a hodně jídla, promlouval Zeman k dětem v Brně

Domácí

Pozitivní samotest ze školy musí ještě potvrdit PCR test, u dětí s příznaky stačí i zdravotníkem provedený test antigenní. Nařídí ho praktický lékař dítěte, kterému má žák či jeho rodiče povinnost pozitivní výsledek nahlásit.

Pokud je pozitivní test žáka potvrzen, musí škola seznam dětí, které byly v posledních dvou dnech ve stejné třídě či skupině, předat krajské hygienické stanici. Doklady musí uchovávat ještě 30 dní po skončení platnosti mimořádného opatření, které testování ve školách nařizuje.

Plaga: Hlavně hned od září nešílet s doháněním učiva

Domácí

V případě, že rodiče testování dítěte odmítnou, musí žák používat respirátor, pokud není možné dodržet rozestupy alespoň 1,5 metru. Dětem mladším 15 let stačí chirurgická rouška. Výjimku může stanovit ošetřující dětský lékař. Neotestované děti také nesmějí cvičit v tělocviku, zpívat, a pokud je to organizačně možné, musí mít vyhrazeno vlastní sociální zařízení.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Kloktací PCR test na koronavirus

Reklama

Výběr článků