Článek
Konkurenční doložka slouží k tomu, aby zejména vrcholní manažeři nevyužívali získané informace okamžitě v jiném podniku, v případě Jana Součka například v konkurenční televizi. Ježek patřil dlouhodobě mezi Součkovy největší kritiky.
„Názor na to, co tady předváděl Jan Souček rok a půl, mám. Že by měl být rok placen, protože má informace, které by mohl prodat jinam v mediálním světě, s tím nesouhlasím a mám o tom vážné pochybnosti,“ řekl Ježek na středečním jednání Rady ČT. „Mluvíme o odvolaném generálním řediteli, který bude konzumovat konkurenční doložku za téměř stejné období, jaké byl ve funkci,“ uvedl Ježek.
Přesněji byl Souček ve funkci od října 2023, tedy 19 celých měsíců, ve funkci ředitele skončil po odvolání radou k 7. květnu. Doložka se sjednává maximálně na rok. Ježek chtěl uložit dozorčí komisi, aby přezkoumala možnost České televize od doložky odstoupit.
Pro jeho návrh však hlasovali jen čtyři radní, vedle Ježka ještě Luboš Xaver Veselý, Pavel Matocha a Roman Bradáč. Tři radní se zdrželi, osm bylo proti.
Například radní Tomáš Řehák upozornil , že případná škoda po zrušení doložky by pro ČT mohla být vyšší, než kolik se odvolanému řediteli bude muset nyní vyplatit. Souček by totiž mohl bez doložky volně pracovat v jiných médiích a využívat informace, které získal coby ředitel. Řehák také zapochyboval, že by odstoupení od doložky podepsal nynější dočasný šéf ČT Michal Fila. „Já bych v pozici pana Fily výpověď konkurenční doložky nepodepsal,“ dodal Řehák.
„Viděl bych to spíše jako podnět do budoucna,“ řekl radní Petr Šafařík. Také ostatní členové rady uváděli, že by se při uzavírání smlouvy s budoucím generálním ředitelem mělo postupovat opatrněji.
Souček jako generální ředitel už skončil, do konce června je však stále zaměstnancem ČT a pobírá plat jako dosud. Na konci června přestane být zaměstnancem, nedostane odstupné, nárok má „jen“ na zmíněnou doložku.
Nového generálního ředitele by měli radní zvolit 18. června, do té doby povede ČT Součkův zástupce Fila. Změny by se však nemusely vyhnout ani samotné radě, jejíž členy jmenuje ze dvou třetin Poslanecká sněmovna a z jedné třetiny Senát.
Už loni sněmovní Výbor pro mediální záležitosti doporučil, aby dolní komora parlamentu odvolala radního Xavera Veselého, ten kromě jiného vulgárně urážel herečku a bývalou diplomatku Magdu Vášáryovou. Znovu se Veselého jméno mezi zákonodárci začalo diskutovat poté, co jej na konci dubna dnes už bývalý ředitel Souček obvinil z vydírání.
Vydírat měl Součka podle jeho slov i radní Pavel Matocha. O něm zase Deník N nyní přinesl informaci, že se měl v roce 2022 zúčastnit schůzky s miliardářem Pavlem Tykačem a tehdejším ředitelem ČT Petrem Dvořákem u Tykače doma. Matocha měl Dvořáka přesvědčovat, aby ve funkci ředitele skončil.
K Veselého a Matochově konci v Radě ČT teď vyzývají hlavně Piráti, dříve koaliční, dnes už opoziční strana. Výbor pro mediální záležitosti bude jednat ve čtvrtek 15. května, kdy se radní mohou dohodnout na dalším postupu.