Článek
„Svému nástupci přeji hodně úspěchů, věřím, že ČT bude ve své roli klíčového veřejnoprávního média pokračovat pouze po vzestupné dráze,“ řekl po svém odvolání Souček. Zmínil, že „ČT je v dobré kondici, má na desítky let dopředu zajištěno stabilní financování“. V době, kdy byl ředitelem, totiž zákonodárci schválili zvýšení koncesionářských poplatků.
Už v březnu 14 ze 17 radních udělilo Součkovi výtku, jejíž součástí byla například kritika nadstandardních plateb pro odcházející zaměstnance. Výtka je podmínka k odvolání. Do doby jmenování nového šéfa ČT povede ředitel divize Korporátní služby Michal Fila. Podle zákona musí rada jmenovat nového ředitele do tří měsíců.
Ještě před hlasováním přijali radní usnesení, že generální ředitel radu neinformoval o důležitých informacích, přitom je sděloval médiím. Souček veřejně sděloval, že ho vydírali dva radní. Součkovi také radní kromě jiného vytkli zcela nevhodnou komunikaci a také fakt, že nevpustil některé novináře na nedávnou tiskovou konferenci.
Už v dubnu radní Součkovi udělili bonus „jen“ ve výši deseti procent, tedy 289 tisíc korun. V úterý si radní nejdříve odhlasovali, že o odvolání Součka se bude pevně hlasovat v pravé poledne. Také rozhodli, že úvodní slovo ředitele může být v maximální délce dvacet minut, příspěvky radních nejvýše pět minut.
„Od konce loňského roku jsem se stal terčem vyhrožování ve dvou různých záležitostech,“ řekl před Radou Souček. Byl na něj podle jeho slov vyvíjen nátlak, aby zařídil konec moderátora Václava Moravce na ČT a přestal vymáhat škodu po některých členech rady za nezákonné odvolání dozorčí komise ČT z minulosti.
Škodu chtěl Souček vymáhat kromě jiného po radním Pavlu Matochovi a Luboši Xaveru Veselém. Právě ty Souček už několikrát označil za radní, kteří jej měli vydírat.
„Obvinění, že jsem ho chtěl vydírat, jsou lživá. K ničemu takovému nedošlo. Absurdní je dokladování skrze SMS, které mu posílal jeho poradce,“ řekl k tomu Pavel Matocha. „Kdykoliv jsem potřeboval s generálním ředitelem Součkem něco probrat, činil jsem tak napřímo,“ dodal Matocha.
Souček vydírání dokazoval přes zveřejněné SMS zprávy, což měly být podle něj vzkazy Matochy přes prostředníka, identitu odesílatele však Souček nezveřejnil. Ve zprávách mu měl dotyčný vyhrožovat, že když nepřestane vymáhat zmíněnou škodu, dostane nulový bonus a jako ředitel skončí.
Podle spekulací se mělo jednat o podnikatele Ondřeje Stejskala. Ten podle Matochy jemu osobně vyloučil, že tyto SMS vzkazy měly být vzkazem Součkovi od Matochy. „Nikdy se nejednalo o zprostředkované předávání vzkazů či pokynů od třetích osob,“ citoval Matocha z dopisu, který mu Stejskal zaslal.
Radní Bára Procházková už v pondělí před senátní Stálou komisí pro sdělovací prostředky odmítla, aby se kauza případného vydírání spojovala s výtkami Součkovi nebo jeho odvoláním. Veselý a Matocha mají v radě dva hlasy, například pro výtku přitom hlasovalo 14 radních.
Stejně v úterý na radě mluvila i radní Ivana Chmel Denčevová. Odmítla, aby hlasování rady o výtce či bonusu bylo dáváno do souvislosti s „temnými silami vyděračských a mafiánských praktik“, o kterých se podle svých slov sama dozvídá až z médií. „Důvěra v Českou televizi je ohrožena,“ uvedla Chmel Denčevová.
Také radní Vlastimil Ježek se vymezil vůči tomu, že by snad měl radní Matocha schopnost ovlivňovat ostatní členy rady. Radní Xaver Veselý se pak vymezil vůči označení „vyděrač“, Souček podle něj v této věci lže a Veselý očekává omluvu. Už v průběhu jednání rady Veselý řekl, že bude hlasovat pro Součkovo odvolání. „Už nelži,“ řekl přímo Součkovi. Ten se následně omluvil divákům, že museli být svědky takového vystoupení.
„Jste vrcholový manažer. Pokud se manažer dostane do situace, kdy je vydírán, bez ohledu na okolnosti má informovat svůj nadřízený orgán, v tomto případě Radu ČT. A pokud by šlo opravdu o vydírání, má informovat orgány činné v trestním řízení,“ sdělil radní Jiří Padevět.