Článek
Lidé byli dotazováni na ochotu aktivní obrany vlasti v případě napadení. Kladně se vyslovilo 28 procent dotázaných.
„Zbytku jsme položili další otázku, zda by byli ochotni zapojit se v podpůrné roli, např. logistika, IT nebo zdravotnictví, na což kladně reagovalo 53 procent ze zbývajících respondentů. Celkem jde o více než polovinu populace, která deklaruje, že by se nějakým způsobem zapojila do obrany země,“ konstatoval analytik STEM Jiří Táborský.
Častěji by nepřekvapivě byli ochotni bojovat muži a mladí lidé. V podpůrné roli je situace téměř vyrovnaná podle pohlaví i podle věku, ale menší ochotu podle agentury vykazují lidé s nižším vzděláním oproti vysokoškolákům.
Anketa
Zájem o dobrovolná cvičení
Samotná služba v armádě Čechy nicméně příliš netáhne. Osm z deseti Čechů o zapojení do armády neuvažuje, případně má negativní zkušenost (81 procent). Tři procenta dotázaných zvažují zapojení do armádních záloh a 14 procent by využilo možnost měsíčního dobrovolného armádního cvičení.
V jejich rámci lidé projevovali největší zájem o první pomoc a zdravovědu, chování v krizových situacích, sebeobranu, případně přežití v přírodě. Až na dalších místech figuroval zájem o užívání střelných zbraní, případně edukace ohledně kybernetické bezpečnosti.
Polovina věří na most mezi Západem a Východem
Ve světle současných plánů zvýšit výdaje na obranu se řeší i postoje veřejnosti k ochotě nést náklady na bezpečnost. Třetina lidí (34 procent) by zachovala stávající dvě procenta HDP vydávaná na obranu. Podle 17 procent lidí by se měly výdaje zvyšovat na úroveň 3 procent HDP
Podle 8 procent by se měly výdaje zvyšovat na úroveň 5 procent HDP. Zhruba pětina lidí (22 procent) považuje stávající výdaje na obranu za přehnané a necelá pětina (19 procent) nemá na problematiku názor.
I přes pokračující konflikt na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, si 52 procent lidí myslí, že Česká republika by měla zůstat někde mezi Západem a Východem. K západu tíhne 44 procent dotázaných, zbývající čtyři procenta inklinují k Východu.
Průzkum probíhal od 12. do 26. června a zapojilo se do něj 1059 respondentů.