Hlavní obsah

ČSSD je málo sociální, tak se mladí levičáci spojili s TOP 09

26. 6. 2020, 7:04
Právo, Oldřich Danda

Odešli z ČSSD, protože se jim nelíbilo, že se soc. dem. podle nich odklání od svého levicového programu, a založili proto nové hnutí. Parta mladých lidí hlavně z jižní Moravy ve středu na Střeleckém ostrově v Praze oznámila vznik nového politického hnutí Idealisté.

Foto: Milan Malíček, Právo

Představení nového politického hnutí Idealisté. Střelecký ostrov, tisková konference

Článek

„Střelecký ostrov je symbolický. V roce 1890 se tady konala první oslava 1. máje dělnického hnutí, na jehož dobrou tradici chceme jako Idealisté navazovat,“ řekl předseda hnutí Vojtěch Vašák s tím, že chtějí na rozdíl od současných stran dělat politiku pro slabé a ohrožené lidi.

Podle Vašáka mají celostátní ambice a budou chtít kandidovat příští rok do Sněmovny.

Ale už letos vstoupili do hry a budou v říjnu usilovat o hlasy v koalicích v Plzeňském kraji pod lídrem STAN a exhejtmanem Stanislavem Bernardem (dříve ČSSD) a v Jihomoravském kraji. Tam vytvořili koalici pod jménem Spolu pro Moravu, kde jsou společně se zelenými, Moravským zemským hnutím, Liberálně-ekologickou stranou a TOP 09.

V Plzni spolu s Bernardem

A jak se rýmuje spolupráce pokračovatelů dělnického hnutí a konzervativní pravicové strany? Podle Vašáka došlo k průniku hlavně díky zeleným, se kterými si koalici domlouvalo nezávisle jejich hnutí i TOP 09. „Ale jasně jsme se domluvili na tom, že nesmí dojít k žádným privatizacím nemocnic a podobně,“ řekl Právu Vašák.

Nejsilnější tým do voleb jsme my, rozjela ODS sebevědomou kampaň

Domácí

Podle lídra společné kandidátky a náměstka jihomoravského hejtmana za TOP 09 Jana Vituly lze na krajské úrovni odhlédnout od pravolevého vidění světa.

„Je pravda, že Idealisté jsou názorově vlevo. A i pro mě ta koalice je překvapením, ale k žádnému sporu nedošlo, protože my žádné privatizování nemocnic nepřipravujeme, to je věc mně mentálně hodně vzdálená,“ uvedl pro Právo Vitula.

Za Idealisty bude na kandidátce jako čtyřka bývalý starosta Tišnova Jan Schneider, který odešel z ČSSD.

Podle Vašáka založili hnutí, protože strany selhaly, a jak se přesvědčili v ČSSD, nejdou změnit zevnitř. „Předsedou vlády je oligarcha, který nejdříve zprivatizoval české podniky, pak svou vlastní stranu a teď chce zprivatizovat celou zemi,“ řekl Vašák. „A současné opoziční strany mu k tomu umetly cestu, protože jsou rozhádané, měly korupční aféry a dělaly necitlivou sociální politiku,“ dodal.

Idealisté jako spolek existují od roku 2015, založili je Mladí soc. demokraté, což je mládežnická organizace ČSSD, ale postupně se osamostatnili.

Dejte nám šanci, vaši důvěru jsme ještě nikdy nezklamali. Piráti zahájili kampaň

Domácí

Hnutí přijel na Střelecký ostrov podpořit exhejtman Bernard. Ten je lídrem STAN na společné kandidátce v Plzeňském kraji, na které se sešli Idealisté, STAN, zelení a Hnutí pro Plzeň. „V poslední době vzniklo spoustu hnutí a stran, za kterými jsou vlivní lidé a peníze, ale chybí jim ideály. Ty ale mají Idealisté a kromě nich i nápady a chuť něco měnit,“ řekl Bernard.

Reklama

Související témata:

Výběr článků