Hlavní obsah

Mohlo by se rozvolňovat rychleji, naznačil Arenberger

Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

První velké rozvolnění by mohlo přijít v pondělí 17. května. V nedělní Partii na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Připustil, že by se otevírání některých oblastí obsažených v dalších balíčcích mohlo uspíšit.

Foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger

Článek

Pokud se bude epidemická situace vyvíjet i nadále příznivě a čísla statistik budou stále klesat, mohl by se podle ministra například teoreticky spojit rozvolňovací třetí a čtvrtý balíček.

Na 17. května se plánuje velké rozvolnění

Domácí

„Snažíme se stavět vše na epidemiologických datech, nikoliv na datech v kalendáři. Proto je to v těch balíčcích,” uvedl Arenberger s tím, že to ale musí nejdříve probrat epidemiologové.

Nyní se například diskutuje o tom, zda by se 17. května již mohly otevřít restaurační zahrádky. Proti tomuto kroku se staví negativně Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená epidemiologem Petrem Smejkalem. Arenberger se ale bude snažit, o co nejrychlejší otevření zahrádek. Ty se totiž s příchodem hezkého a teplého počasí otevřely víceméně samy s tím, jak lidé vyšli do ulic.

PŘEHLEDNĚ: Co se změní od 10. května

Domácí

Arenberger v hroznech lidí u výdejních okýnek ale nevidí větší problém. „Čísla nejsou nijak dramatická, chápu, že se občas u okénka vytvoří hrozen lidí,” řekl ministr s odkazem na data společnosti Google o mobilitě lidí.

Prioritou jsou prý stále školy

K většímu rozvolnění oblastí společenského života by podle ministra měla přispět i proočkovanost a promořenost populace. Alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru dostalo zhruba 28 procent lidí, kompletně ukončené očkování mělo k pátku necelých 12 procent dospělé populace.

V pořadu ale zopakoval, že prioritou státu jsou stále školy a návrat všech studentů do škol. „Určitě jde o to, abychom zrušili primárně rotace, protože jsou složité a komplikují v rodinách život. Ty nás pálí asi nejvíc. Co se týče třeba vysokoškoláků, tak tam vnímáme to, že praktická výuka už bude otevřená, a to ostatní, sice komplikovaně, se dá doučit on-line,” uvedl ministr.

Na to reagovala rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která připomněla, že vysokoškolští studenti se učí on-line už tři semestry a nyní by si po návratu do poslucháren užili ze semestru maximálně dva týdny.

Děti nemohou do školy, tak vyrazily na stadion Sparty. Tam paradoxně mohou

Domácí

Zkritizovala také to, že stát v rámci pilotních projektů pouští lidi na fotbalové stadiony, místo toho, aby realizoval nějaký pilotní projekt návratu studentů do škol, když je to vládní priorita.

Reklama

Související témata:

Související články

Česko včera trhlo rekord v očkování

81 753. Právě tolik lidí dostalo ve čtvrtek očkovací látku proti koronaviru. Jedná se tak o nový český rekord. Ten poslední z minulého čtvrtka je zhruba o 3800...

Výběr článků

Načítám