Hlavní obsah

Břeclav dá na boj s komáry více než milión korun

Právo, miv
BŘECLAV

Až třemi postřiky týdně bude břeclavská radnice bojovat proti komárům. Na likvidaci obtížného hmyzu vyčlenilo město zatím částku 1,2 miliónu korun. Malou část z uvažované částky možná uhradí finanční pomoc z prostředků Jihomoravského kraje, který v pátek rozhodl o uvolnění více než půldruhého miliónu korun na likvidaci komárů.

Článek

Pětsetpadesát tisíc korun poputuje do obcí Lednicko-valtického areálu, kam je počítáno také okresní město. Lidé s postřikovači a rozprašovací stroje, vesměs na vozíku za traktorem, budou součástí života města. "Na některých místech budeme provádět postřiky až třikrát týdně. Je vypracovaný rozpis míst a intenzita postřiků podle účelu," uvedl vedoucí životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Do seznamu se dostaly školy, domov důchodců ale také hřbitov a tři trasy, kam nejčastěji míří Břeclavané na vycházky. Podle potřeby zasáhnou odborníci s postřiky v místech konání kulturních a jiných akcí. Odborné firmy i tak budou mít plné ruce práce. Pro aplikaci přípravku je možné využít jen část dne, ráno, nebo nejlépe v podvečer. "Protože ale likviduje všechen hmyz, jsme v kontaktu se včelaři, aby jim nevznikly škody na včelstvech," doplnil Vyhnálek.

Radnice navíc našla způsob jak se vypořádat s obchodníky, využívajícími situace. Cena nejčastěji používaného postřiku Aqua Reslin Super se totiž za poslední dobu zvýšila o třetinu, z 1 600 až na 2 200 korun za litr. "Našli jsme firmu, která nám postřiky provede. Ta nakupuje postřiky za šestnáct set korun, takže je nemusímě kupovat my za vyšší částku. Dodavatel byl ochoten jednat o množstevní slevě až při odběru tří set litrů a to rozhodně nespotřebujeme," řekl Vyhnálek.

Město navíc zakoupí strategickou rezervu padesáti kilogramů granulí připravku Vectobac, účinného proti komářím larvám a dvacet litrů postřiku proti dospělým komárům. Za současnou situaci může především nemožnost dostat se v době povodní s ošetřením do všech velkou vodou zasažených oblastí. Přestože podle Vyhnálka v regionu ošetřili asi čtyři tisíce hektarů vodních ploch a spotřebovali deset tun granulovaného a 1 600 litrů kapalného Vectobacu, do všech míst se opravdu nemohli dostat.

Navíc se na situaci podepsal i rozdílné vývojové stadium larev v jednotlivých oblastech, takže postřiky nemohly vše vyřešit. Přestože se podle odborníků stále nejedná o komáří kalamitu, obyvatelé mají názor poněkud odlišný a přemnožení komáři jim vadí. Pracovník specializované firmy ošetřuje před víkendem břeclavský hřbitov. 

Související témata:

Výběr článků

Načítám