Hlavní obsah

Babišova firma vyhrála zakázku pro stát za 31 miliónů. Do tendru se hlásila jako jediná

18. 2. 2016, 15:14 • Aktualizováno 18. 2. 2016, 16:24

Zakázku za 31 miliónů na dodání a tříleté ochraňování 500 tun sušeného mléka pro stát vyhrála Olma. Firma spadá pod Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Olma se přihlásila jako jediná. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Babiš prý o tendru neví a věc ho podle jeho slov nezajímá.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Například Madeta se do tendru nepřihlásila, protože pro ni nebyly podmínky výhodné. Podle jejího generálního ředitele Milana Teplého by firma přišla přibližně o sedm miliónů korun.

„Nastaveným podmínkám SSHR navíc není v mnoha bodech naprosto reálné vyhovět – například po stránce vzorkování či obměny pytlů na sušené mléko. Pokud vláda podmínky změní tak, aby pro nás byly akceptovatelné, je možné, že se do případného dalšího tendru přihlásíme,” dodal Teplý.

Babiš: Vůbec mě to nezajímá

Babiš nechtěl věc komentovat. „Nevím, proč se mě na to ptáte. Dozvídám se to od vás a vůbec mě to nezajímá. Je to problém Olmy, oni musí vědět, co tam dávají,“ řekl Novinkám Babiš.

O podmínkách, které byly nastaveny, prý neví. „Šéf státních hmotných rezerv, který je za ČSSD, mi určitě nefandí. Musíte se zeptat tam a na Olmě. Nemíním se tím zabývat,“ dodal ministr financí.

Tendr na cukr, sůl i rýži

Správa také uzavřela i další tendr na nákup potravin. Celkem 600 tun mraženého masa dodá státu firma Mrazírny Plzeň-Dýšina. SSHR za to zaplatí 55,7 miliónu korun.

„Nákupy sušeného mléka a mraženého masa jsou součástí plánu na navýšení potravinových zásob. Jen letos chceme nakoupit potraviny za 220 miliónů korun,” dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Stát by měl letos znovu vypsat tendr na obměnu 2000 tun cukru, správa následně připraví zakázku na obměnu dalších minimálně 5000 tun. „Je to zajímavé z toho důvodu, že správa tuto obměnu nerealizovala zhruba za období minulých deseti let,” podotkl dříve předseda.

Stát také chystá tendry na rýži a luštěniny nebo na sůl. Předseda správy by si přál, aby se do výběrových řízení hlásilo více firem, než kolik se jich hlásilo loni, kdy se některá výběrová řízení musela opakovat. Například do tendru na konzervy se nejdřív nikdo nepřihlásil, při druhém vypsání měla zájem jediná firma.

Správa hmotných rezerv
Správa státních hmotných rezerv schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.
Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu celého státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle Švagra správa u potravin v současnosti limity nesplňuje. Jídlo by stačilo na jeden den. Zásoby průmyslových surovin, například neželezných kovů, jsou většinou tříměsíční. Dodavatelé mají povinnost zásoby pravidelně obměňovat tak, aby byly čerstvé.

Související témata:

Foto: Michal Doležal, ČTK

Ministr financí Andrej Babiš

Reklama

Výběr článků