Hlavní obsah

Rektor ČVUT Petráček končí

4:47
4:47

Poslechněte si tento článek

Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) v tajném hlasování schválil návrh na odvolání dlouholetého rektora Vojtěcha Petráčka. Pro bylo 39 senátorů z 45, jenom tři senátoři hlasovali proti. O tom, zda Petráček skutečně skončí v čele univerzity necelý rok před vypršením svého druhého mandátu, však rozhodne až prezident Petr Pavel.

Rektor ČVUT Vojtěch PetrášekVideo: Radka Kovářová, Novinky

Článek

„Mrzí mě, že jsem byl odvolán, a to na sklonku mého působení ve dvou funkčních obdobích,“ prohlásil po volbě Petráček.

Předtím požádal akademiky, aby mu dali možnost jeho mandát řádně dokončit a „důstojně předat žezlo dál“. To už se ale nestane. Jak dlouho ještě zůstane fakticky ve vedení univerzity, není jasné. Žádné zákonné lhůty na své rozhodnutí prezident nemá.

Hradní mluvčí Vojtěch Šeliga k tomu Novinkám sdělil, že prezident se s návrhem seznámí poté, co jej obdrží prostřednictvím ministra školství Mikuláše Beka (STAN).

„Až na základě obdržených podkladů rozhodne o dalším postupu,“ konstatoval.

ČVUT přitom už loni spustilo volbu Petráčkova nástupce. Zájemci mají čas podat své přihlášky do konce května. Původně měl nový rektor či rektorka nastoupit v únoru příštího roku. Nyní škola zřejmě bude muset celý proces urychlit.

Petráček: Audit nikdy nenašel nic závažného

Petráček, který rozhodnutí akademického senátu přijal bez zjevných emocí, ve své řeči odmítl, že by ohrozil finanční stabilitu ČVUT, a zdůraznil, že nikdy neporušil povinnosti vyplývající z pravidel hospodaření univerzity. Připustil pouze, že komunikace není jeho silnou stránkou.

„Každý rok probíhá audit externím auditorem a zpráva auditora je součástí zprávy o hospodaření zasílané na ministerstvo školství. Žádná ze závěrečných zpráv auditora během mých dvou funkčních období neobsahovala závažný nález, který by mou práci hodnotil jako neschopnost řídit hospodaření ČVUT v Praze,“ dodal.

Návrh na odvolání podal Jiří Vokřínek z elektrotechnické fakulty. Zastupoval podle svých slov víc akademiků, kteří nechtěli vystoupit veřejně.

„Pro nás byla závažná hlavně ztráta důvěry mezi panem rektorem a akademickým senátem. Myslím si, že spousta těch problémů se dá vyřešit lepší komunikací, a věřím, že většina se podaří vyřešit rychle,“ řekl Vokřínek po skončení hlasování.

„ČVUT je zdravá a silná univerzita a nemyslím si, že bychom tady měli opravdu velké problémy, které by vyžadovaly velké změny,“ podotkl.

Problémové smlouvy s právníky i Kolářem

Kritici jadernému fyzikovi Petráčkovi vyčítali dlouhodobé problémy, které podle nich negativně ovlivňují chod celé univerzity. Hospodaření, správa a řízení ČVUT v posledních letech čelí vážným problémům, tvrdili.

„Rektor není dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity. Po dobu delší než rok nebyl ochoten a schopen vysvětlit velmi vysoké výdaje na právní a poradenské služby, brání senátu vykonávat jeho kontrolní činnost,“ napsali do návrhu na jeho odvolání.

Jak už Novinky napsaly dříve, v roce 2018, kdy Petráček nastoupil do funkce, činily výdaje na právní a poradenské služby 8,8 milionu korun. V roce 2023 to už bylo 29 milionů a loni 28 milionů.

Nedostatek peněz přitom stojí například za odchodem experta na umělou inteligenci (AI) Tomáše Mikolova z ČVUT. Vědec, který má za sebou úspěšnou spolupráci s technologickými giganty, jako je Facebook, Microsoft či Google, nedostal grant na svůj výzkum.

Petráček postupoval nestandardně například při objednávání služeb od právní kanceláře Bánský, Helmová § partneři. Letos v březnu s ní naporcoval smlouvu natřikrát, tak aby se vešel pod zákonný limit dva miliony korun a nemusel vyhlašovat veřejnou soutěž.

Tři smlouvy s advokátem Markem Bánským podepsal v jeden den. Každá z nich počítala s odměnou za právní služby ve výši 1,8 milionu.

Kritice také čelil za spolupráci s bývalým diplomatem a konzultantem Petrem Kolářem. Tomu od roku 2022 vyplatil téměř čtyři miliony korun, aniž by ovšem všechny smlouvy s ním zveřejnil v povinném registru smluv. Kolář přitom patří k blízkým prezidenta Pavla, který, jak už bylo uvedeno výše, bude mít osud Petráčka ve svých rukách.

„Některé služby mohly být poskytovány bez platné smlouvy nebo objednávky,“ napsali autoři výzvy k odvolání.

Poslední kapkou podle nich byl nález připravené smlouvy mezi výše zmíněnou advokátní kanceláří a synem rektora Matějem Petráčkem, podle které by Petráček junior inkasoval za své poradenské služby 2000 korun za hodinu a mohl by si tak přijít na statisíce korun.

Petráček v oblasti právních služeb připustil nárůst nákladů na právní služby. Podle něj ale měly pro ČVUT jednoznačný přínos.

Výběr článků

Načítám