Článek
Jak Novinky zjistily z registru smluv, rektor podepsal letos poslední březnový pátek v jeden den hned tři smlouvy na právní služby u stejné právní kanceláře, každou z nich za 1,8 miliónu korun.
Tedy každou z nich těsně pod limitem pro veřejné zakázky malého rozsahu. Ten tehdy činil dva milióny korun. Od dubna se částka, kdy by musel vyhlásit veřejné výběrové řízení, navýšila na tři milióny korun.
Jde o právní kancelář Bánský, Helmová § partneři. Každá z těch smluv je uzavřená na dobu určitou až do konce letošního roku.
Jedna se týká právních služeb souvisejících s navazováním akademických vztahů mezi univerzitou a Katarem, druhá právní pomoci při zakládání Národního centra strategických technologií.
Poslední je uzavřená na právní rady při jednání a uzavírání horizontální smlouvy mezi ČVUT, Univerzitou obrany a soukromými společnostmi v oblasti kvantové technologie.
Kolik peněz již univerzita této advokátní kanceláři uhradila, není jasné. Mluvčí ČVUT Kateřina Veselá na opakované dotazy redakce, kolik konkrétně rektorát vyplatil peněz za právní služby, vůbec neodpověděla.
„Vzhledem k aktuálnímu výběrovému řízení na externí právní služby a k internímu auditu nemůže ČVUT v současné chvíli veřejně uvádět detaily,“ napsala pouze.
Advokát inkasoval 735 tisíc jen za březen
Novinky přitom mají k dispozici fakturu, podle které řídící advokát kanceláře Marek Bánský jen za březen inkasoval 735 tisíc korun. Vykázal 243 hodin práce, což při osmihodinové pracovní době představuje téměř 43 pracovních dnů za měsíc.
Advokát fakturuje „poskytnuté právní služby v projektu UNOB“. Přílohou je tabulka s jednotlivými dny, počínaje 3. březnem, počet hodin a krátký popis toho, na čem právní kancelář pracovala. UNOB je zkratka Univerzity obrany. O jaký konkrétní projekt jde, Veselá opět neupřesnila.
Jak ale redakce uvedla výše, rámcovou smlouvu na právní služby týkající se spolupráce s Univerzitou obrany a dalšími ČVUT uzavřela až na konci března, tedy poté, co advokát své služby fakturoval.
Petráček vede školu od roku 2018. Jeho druhé funkční období by mělo skončit na konci ledna 2026. Akademický senát ČVUT již loni v prosinci vyhlásil volby na nového rektora pro funkční období od února 2026. Uskutečnit by se měly v říjnu.
V aktuálním návrhu na Petráčkovo odvolání, které má redakce k dispozici, se mimo jiné píše, že objem poradenských a právních služeb v posledních letech značně narostl.
V roce 2018, kdy Petráček nastoupil, rektorát vyplatil za celý rok 8,8 miliónu korun. V roce 2023 to už bylo 29 miliónů a loni 28 miliónů.
„Přitom se velkou měrou jedná o ústní rady, jejich efektivitu nelze ověřit,“ uvádí se v odůvodnění návrhu na jeho odvolání.
Kontrolu hospodaření univerzity by měl provádět její Akademický senát a jeho příslušné komise, hospodářská a legislativní. Ani jeho členům ale Petráček zatím svoje kroky údajně detailně nevysvětlil, i když se prý snažili od něj odpovědi získat.
Neumožňuje kontrolu, vyčítají rektorovi
V návrhu na jeho odvolání se dále píše, že univerzita už v srpnu 2022 vypsala soutěž na rámcovou smlouvu o poskytování právních služeb. Obálky s nabídkami se otevíraly v prosinci 2023, ale Akademický senát dodnes prý nemá informaci, že by nějak byly vyhodnocené.
„Mezitím rektorát ČVUT platil množství právních služeb, pravděpodobně bez řádného výběrového řízení,“ podotýká se v návrhu.
„Některé služby mohly být poskytovány bez platné smlouvy nebo objednávky,“ myslí si navrhovatelé.
Na výslovnou žádost o předložení objednávek a smluv souvisejících s fakturami proplacenými advokátní kanceláři označené pouze jako B. v celkové hodnotě téměř 36 miliónů do září 2024 prý rektorát nereagoval a dokumenty hospodářské komisi Akademického senátu neposkytl.
„Rektor neumožňuje Akademickému senátu vykonávat své povinnosti kontroly hospodaření ČVUT, dochází k neodůvodněným průtahům veřejné zakázky na dodavatele právních služeb a déle než rok se nepodařilo vysvětlit nárůst plateb za právní služby jako odůvodněný,“ vyčítají navrhovatelé Petráčkovi.
„Akademickému senátu není umožněna kontrola plnění právních a poradenských služeb v hodnotě desítek miliónů,“ uzavírají tuto kapitolu.
Akademický senát univerzity má 45 členů. Pro odvolání rektora jsou potřeba tři pětiny hlasů všech senátorů. Ti budou hlasovat tajně.
V případě odvolání rektora zajistí senát podle jednacího řádu novou volbu do 30 dnů.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Má nyní osm fakult, a to stavební, strojní, elektrotechnickou, jadernou a fyzikálně inženýrskou, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií a architektury. Na ČVUT studuje nyní asi 19 tisíc studentů.