Článek
Zveřejnit, či nezveřejnit snímky svého potomka jakéhokoli věku na sociálních sítích? To je dilema mnohých rodičů. Jsou tací, kteří mají zcela jasno a jejich dítě žádnou „online stopu“ mezi rodičovskými příspěvky nemá a mít nebude. Najdou se ale i tací, a není jich málo, kteří naopak život svého dítěte dokumentují s drtivou pravidelností a detaily bez jakýchkoli omezení.
Pak je tu ale ještě jedna skupina. Ta si uvědomuje, že uveřejňování snímků dětí není úplně v pořádku, a proto sdílí jen ty nejzásadnější okamžiky. Ale opatrně – obličej potomka překryje nějakým emotikonem. Volbám se meze nekladou a bývají velmi pestré (od srdíček přes klasické okaté obličejíčky až po emotikony malých ďáblíků).
Rodiče tak „zabijí dvě mouchy jednou ranou“ – dopřejí si potěšení uveřejnit to, co chtějí, a zároveň si zajistí pocit, že chrání své dítě před neduhy internetu. Alespoň si to myslí.
Rozhodně jde o trend, kterého se drží slavné osobnosti i obyčejní lidé. Je ale tento zvyk opravdu dostačující, co se týče ochrany bezpečí vlastních potomků?
Jde o bezpečnostní divadlo
„Budu brutálně upřímná, ale takové chování rozhodně není dostačující. Umístění emotikonu přes obličej dítěte neposkytuje ve skutečnosti téměř žádnou ochranu soukromí,“ uvádí pro Independent Lisa Venturaová, oceňovaná specialistka na kybernetickou bezpečnost a zakladatelka Cyber Security Unity.
„Uváděný přístup je v první řadě jen pouhým bezpečnostním divadlem než skutečným opatřením – jinými slovy, je to způsob, jak vyjádřit své obavy o bezpečí a soukromí vlastního potomka místo dělání něčeho skutečně užitečného. Jde o gesto, které je důležité pro rodiče, s dětmi nemá moc společného,“ dodává k tomu dále odbornice.
Zásadní problém je podle ní nejen v tom, že i se zakrytými obličeji dospělí sdílejí o svých dětech mnohdy nevědomě neskutečné množství informací, podle kterých je lze poměrně snadno identifikovat. Ať už podle prostředí, zálib, školních kroužků, nebo uniforem, odchodů a příchodů ze školy, oslav narozenin… Všechno jsou to drobnosti, ze kterých se dá velmi snadno a rychle složit výsledný profil daného dítěte.
„Také se v době umělé inteligence stále více spekuluje o tom, zda programy AI dokážou emotikony z obličeje odstranit, nebo třeba poodhalit, jaký je pod nimi obličej. I kdyby to bylo možné, opět říkám, že je mnohem nebezpečnější objem dalších informací, které rodiče na web dodávají. Jedna jediná fotka se zakrytým obličejem by ve výsledku takové škody nenapáchala,“ tvrdí.
Odbornice žádného z rodičů ale neodsuzuje. Už jen to, že nezveřejní celý obličej dítěte, je určitá snaha o ochranu, která ale bohužel nestačí. Proto radí se před každým podobným uveřejněním nad fotkou a jejím popiskem trochu zamyslet a najít, co všechno odhaluje a hlavně komu.
„Pokud je na fotce cokoli, kvůli čemu byste ji fyzicky nedali cizímu člověku na ulici, nedávejte ji ani na web,“ nabízí řešení.
Anketa
Je třeba myslet na budoucnost
V návaznosti na rodinné fotky je pak lepší zvážit soukromí skupiny, která je uvidí. A to ještě z jednoho důvodu – je sice hezké, že zveřejníte, jak se vaše miminko někde cachtá, rozčiluje nebo se školák třeba válí v bahně, ale co na to řekne, až mu/jí bude třeba 16? A uvědomí si, že to viděl s trochou nadsázky celý svět, protože profil rodičů ani nebyl soukromý?
„Děti mají právo na to být chráněny do doby, než budou moci samy rozhodnout o tom, jakou digitální stopu za sebou chtějí nechat. Může to znamenat, že přijdete o nějaké lajky, ale ochrana a anonymita dětí by měla být vždy na prvním místě,“ uzavírá odbornice.