Hlavní obsah

Nejen Francie. Omamná letní vůně láká návštěvníky i nedaleko Londýna

2:39
2:39

Poslechněte si tento článek

Voňavými květy levandule je světově nejproslulejší francouzská Provence, kterou každý červenec zaplaví davy fotek chtivých turistů. Na popularitě ale získávají i levandulová pole kvetoucí zhruba dvacet kilometrů od Londýna. Levandule nedaleko britské metropole není žádným nováčkem, více než 100 tisíc m² pokrytých fialovými kvítky vychází z tradice 18. a 19. století, kdy Londýn voněl levandulí.

Levandulová pole v Británii lákají turisty z celého světaVideo: AP

Článek

O voňavé historii Londýna informovala agentura AP, která zveřejnila video z Mayfield Lavender Farm, nacházející se zhruba 20 kilometrů od jeho centra. Levandule ale není v oblasti žádným nováčkem, viktoriánská levandulová pole tam v předchozích stoletích jen kvetla.

„Tohle je domov jedné z originálních viktoriánských levandulových farem. Moc lidí to pravděpodobně neví, ale tato oblast jižně od Londýna byla v 18. a 19. století velmi známá pěstováním levandule. Takže ačkoli jsme začali v roce 2006, dělo se to vlastně už dávno předtím, tohle je jedno z původních viktoriánských levandulových polí,“ vysvětlila Lorna Mayeová, která farmu provozuje se svým manželem.

Levandulová pole podle ní kdysi sahala až do rychle se rozvíjející londýnské čtvrti Battersea v jihozápadním Londýně, ve městě bylo tehdy i množství destilerií specializovaných na levanduli.

Levandulový byznys byl ale ve městě převálcován obrovskou poptávkou po bydlení a houbovou chorobou napadající levanduli ve velkém. Na levandulových polích proto vyrostla sídliště a vůně levandule z Londýna na začátku 20. století zmizela.

Nenáročná na údržbu

Znovuobnovenou farmu navštěvovali napřed jen místní. Díky sociálním sítím už dnes přijíždějí turisté z celého světa. Nejoblíbenější je ale levandule u návštěvníků z Asie.

„Když jsme založili farmu, měli jsme v polích množství Číňanů, pro které levandule reprezentuje lásku, čistotu, romantiku a nevinnost,“ popisuje majitelka s tím, že Číňané těšící se z krás levandule jsou stále nejhojněji zastoupenými turisty spolu s Indy a Araby.

Levandule podle Mayeové nepotřebuje množství vody ani údržby. „Je to středomořská rostlina. Má ráda teplé, suché, slunečné podmínky,“ popisuje majitelka s tím, že krása levandule spočívá i v tom, že jakmile ji zasadíte a zalijete, uchytí se, vykvete a už s ní není mnoho práce. Při správné péči vydrží desítky let, je však třeba ji sázet do dobře propustné půdy, aby voda v případě silnějších dešťů dobře odtékala.

Vyjma procházek levandulovými poli se na farmě levandule i prodává, ať už v květináči, sušené podobě, nebo ve formě vonného oleje. Návštěvníci se také mohou osvěžit v kavárně servírující množství levandulových pochutin.

Výběr článků

Načítám