Článek
O tipy, jak během volna vypnout a skutečně si odpočinout, se britský terapeut podělil se serverem Independent. Lidé podle Michaela Swifta mnohdy zapomínají na to, k čemu dovolená primárně slouží.
„Považujeme ji za čas, kdy si mentálně, emočně a fyzicky odpočineme. Když ale pak reálně na dovolenou vyrazíme, tak si něco takového nedopřejeme, a naopak se snažíme stihnout co nejvíc věcí,“ míní psycholog.
Další výzvou je ovládnout umění přepínání z pracovního či rodičovského režimu do prázdninového nastavení. „Když mluvím s klienty, tak jim vysvětluji, že to je jako jet v autě rychlostí 100 mil za hodinu a pak opravdu prudce dupnout na brzdy. Tělo a mozek nemají dost času na změnu. Je proto důležité, abychom jim přechod trochu usnadnili,“ konstatuje.
Podle Swifta je zásadní fyzicky zpomalit, a to doslova. „Ať už vyrazíte na dovolenou, nebo jen začnete vědomě chodit či jíst pomaleji – zpomalením těla můžete přechod usnadnit,“ tvrdí.
Pokud už má někdo během volna nutkání kontrolovat třeba pracovní emaily, měl by to dělat každý den ve stejnou dobu. „Opravdu se chcete práce a technologie zbavit, jak to jen jde, abyste mohli skutečně zpomalit.“
Zaměřit se na spánek
Další Swiftovou radou je, aby na sebe lidé nevyvíjeli přílišný tlak. „Řada osob má pocit, že musejí zvládnout deset věcí denně, aby měli pocit, že svého volna bohatě využili. Já klientům doporučuji, aby si během dovolené užili jen několik málo věcí denně. Zahoďte tlak a umějte si čas vrchovatě vychutnat.“
Také podle terapeutky Joanne Saulterové je zásadní, aby si lidé dopřáli čas na zpomalení a neusilovali o stihnutí co největšího počtu věcí. „Když si vezmete samotné cestování na dovolenou, tak každý se po letišti pohybuje rychle a úplně nezpomaluje. Někdy také můžete pociťovat tlak kvůli tomu, že zrovna musíte odpočívat a adaptace na tohle nastavení vyžaduje nějaký čas. Lidem bych poradila, aby prvních pár dní opravdu poctivě odpočívali a zpomalili svůj nervový systém,“ uvedla Saulterová.

Zásadní je podle obou odborníků, aby lidé předem věděli, co od dovolené očekávají. Může to být třeba pauza od sociálních sítí a větší zaměření na rodinu. Důležité je nastavit si hranice. „Můžete se například odpoutat od telefonu. Zkrátka musíte vědět, co budete na dovolené dělat. Pak si optimalizujete kvalitní čas, který potřebujete,“ vysvětluje Swift.
Rovněž je důležité zaměřit se na pořádný spánek. Ten v pracovním koloběhu dostává často na frak, řada lidí tak může pociťovat spánkovou deprivaci. Dovolená je příležitostí, jak ji zmírnit. „Mějte také na paměti, že pokud pijete alkohol, buďte střídmí, protože vám to může ve výsledku spánek ještě zhoršit. Pití ve velkém množství ovlivňuje spánek a často se můžete vrátit ještě unavenější,“ upozorňuje Swift.
Poslední radou je, aby se lidé vrhli do aktivit, které běžně nedělají. Naruší tím zajetý stereotyp a dopřejí mozku zasloužený oddych. „Buďte kreativní, učte se nový jazyk, vyzkoušejte novou aktivitu. To vám dodá spoustu příležitostí k odpočinku, ale poroste tím i vaše sebevědomí a sebeúcta,“ uzavírá.