Článek
Kampaň, která má některým turistům připomenout dobré mravy, spustilo město už v loňském roce, letos však pravidla aktualizovalo. Radnice se tímto způsobem snaží zmírnit tlak, který cestovní ruch na Malagu vyvíjí, informuje server EuroNews.
V seznamu opatření je výzva k soudnějšímu odívání mimo pláž, lidé by na sebe také neměli strhávat pozornost příliš hlasitými projevy, třeba pokřikováním, a to zejména v noci. Zákaz se týká také pohazování odpadků a močení na veřejnosti: k prvnímu je potřeba použít koše, ke druhému toalety. Rovněž se nesmí jezdit na koloběžkách a bicyklech v pěších zónách a na chodnících.
Improve your stay in Malaga!
— Málaga Turismo (@turismodemalaga) July 17, 2025
🗑️Keep the city clean
👕Dress completely
🚶 Sidewalks are for pedestrians
🔇Do not be conspicuous
Thank you! pic.twitter.com/pDMEX4nMR3
Pravidla, která dobré mravy turistům připomínají, jsou letos vidět v autobusech, billboardech, ale také na sociálních sítích. Za porušení všeho výše jmenovaného hrozí pokuta až 750 eur, což je přes 18 tisíc korun.
Demonstrace pokračují
Španělsko se už několik let potýká s negativními dopady masového cestovního ruchu. Druhá nejnavštěvovanější země světa se všemožně snaží zmírnit tlak, který turisté vyvíjejí na místní infrastrukturu, obyvatelé přesto stále častěji vycházejí do ulic protestovat.
Demonstrace loni neminuly ani Malagu, kde se začaly objevovat nálepky se vzkazy typu „Tohle býval můj domov“. Dalšími epicentry protestů jsou zejména Barcelona, ale také San Sebastián, Palma de Mallorca nebo ostrov Tenerife. I letošní sezona bude nepokoji do jisté míry ovlivněna.
Opatření jako ta, která vydala Malaga, jsou jedním ze způsobů, jak davy turistů alespoň částečně usměrnit. V Barceloně se po nařízení nejvyššího španělského soudu rozhodli také stáhnout přes 60 tisíc nepovolených nabídek turistického ubytování ze služeb typu Airbnb.