Hlavní obsah

Ostrov Čedžu: To jsou lávové chodby a tajemní mužíci z lávového kamene

2. 10. 2012, 18:08

Kdysi se jimi valila láva, dnes jsou to davy turistů. Lávové jeskyně a chodby na jihokorejském ostrově Čedžu jsou novým turistickým tahákem. Od listopadu 2011 totiž Čedžu patří mezi sedm přírodních divů světa – a z opomíjeného ostrova, kam jezdili jen Korejci a Japonci, je rázem světová atrakce.

Foto: Sunil Veluvali

Takto nějak vypadají podzemní lávové chodby, které zajistily Čedžu světovou proslulost.

Článek

11. listopadu 2011 byly ulice stejnojmenného hlavního města plné a všichni místní napjatě sledovali přenos vyhlášení sedmi nových přírodních divů světa. Když se mezi nimi objevil i jejich domov, propukly oslavy. Místní úřady odhadují, že počet turistů od té doby narostl o 75 procent – což jsou stovky milionů do kapes a pokladen místních.

Havaj v Jižní Koreji?

Někteří cestovatelé tvrdí, že jim Čedžu silně připomíná Havajské ostrovy. A ono vlastně není divu – stejně jako Havaj je i Čedžu vulkanického původu, stejně jako na Havaji se na některých místech od hladiny moře ostře zdvíhají svahy porostlé bujnou zelení. A i tady jsou desítky nádherných pláží, kde je možné strávit tradiční plážovou dovolenou.

Foto: shinwall.com

Ostrov Čedžu je od listopadu 2011 jedním ze sedmi přírodních divů světa.

Ostrov Čedžu v kostce
Ostrov Čedžu (nebo také Jeju) je největším jihokorejským ostrovem. Leží asi 130 kilometrů od jižního pobřeží Jižní Koreje a má zhruba půl milionu stálých obyvatel. Centrem ostrova Čedžu je stejnojmenné hlavní město. Od roku 2007 je na seznamu světového dědictví UNESCO, v listopadu 2011 byl zařazený mezi sedm přírodních divů světa. V obou případech kvůli unikátní přírodě přetvořené vulkanickou činností.

Jednou z nejkrásnějších je prý pláž Čungmun na jižním pobřeží. Podle průvodců ale neuděláte chybu výběrem jakékoli pláže na jihu a jihozápadě ostrova. Písek je obvykle žlutý a velmi jemný, turistů přiměřeně a většinou z Japonska nebo přímo z Jižní Koreje a ceny příznivé. „A pokud vám budou místní ženy nabízet k ochutnání čerstvě uvařené, nebo upečené škeble, pak neváhejte,“ radí průvodci. „Čerstvější mořské plody totiž nikde jinde neobjevíte.“

Foto: qldaccommodation.com

Skřítci Tolharubangové jsou po celém ostrově – chrání vesničky i jednotlivé domy.

Vyrobeno vulkány

Hlavně díky plážím a velmi slušnému turistickému servisu je Čedžu nejoblíbenější líbánkovou destinací jihokorejských párů. Nicméně ani pláže, ani hotely mu místo na seznamu přírodních divů světa nevynesly. To, co dělá ostrov Čedžu tak unikátním je právě vulkanickou činností přetvořený reliéf.

Přírodní divy světa v dalších článcích:

Dominantou ostrova je sopka Hallasan, která je zároveň se svými 1950 metry nad mořem i nejvyšším bodem celé Jižní Koreje. Poslední velký výbuch proběhl prý v roce 1007 (některé zdroje pak hovoří ještě o jednom menším výbuchu zhruba před osmi sty lety) a jeho pozůstatkem jsou dodnes místa, která pokrývá ztuhlá láva.

Na vrchol sopky, do nitra ostrova

Cestou na vrchol Hallasanu člověk projde třemi vegetačními pásmy, ve výšce 800 metrů nad mořem překročí pomyslnou hranici národního parku, který tu začíná, a pořádně se zapotí. Odměnou je mu ale pohled na ohromný kráter pokrytý zelení a s jezírkem uprostřed. Mimo to je v okolí hlavního vulkánu dalších 360 malých postranních kráterů – do mnohých se dá dokonce vstoupit.

Foto: gliuoo

To, že je Čedžu vulkanického původu, je vidět na každém kroku!

Kromě cesty na vrchol sopky Hallasan a průzkumu stejnojmenného národního parku, jsou oblíbeným místem výletů i některé z mnoha zdejších vodopádů. Jedním z nejnavštěvovanějších je Čondžion. Cesta k němu ale připomíná spíš účast v průvodu, než příjemnou procházku krásnou přírodou - tolik je všude turistů převážně z Japonska. Cíl pěšího výletu ale stojí za to. A ti, kteří se rozhodnou půjčit auto a vydat se na průzkum nitra ostrova, by neměli vynechat některé z vesniček, jejichž vstupy chrání tajemní mužíci z lávového kamene.

Inzertní sdělení: Vydejte se na průzkum Jižní Koreje!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Unikátní cesta po zemi nabízející pestrobarevné folklórní bohatství, nádherné národní parky, ale i díla spojená s korejskou minulostí. Osm dní plných poznání a zážitků na celý život!

Dva týdny na dalekém východě. Vydejte se za kulturou, která je tak odlišná od naší. Soul, Kjótó, Osaka, Tokio, Jokohama. Velké putování po městech i přírodních skvostech.

Připomeňme si doby kolektivního juchání, vystrojených monumentů i snahy ne­vyčnívat z tvaru. Zájezd do země, kam se cestuje především kvůli současnosti.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o dovolené pro ženy, letovisku Búzios nebo o Zlaté pagodě. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Exotika.

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa

Který z přírodních divů světa je pro vás nejvíc fascinující?
Ostrov Čedžu
9,1 %
Vodopády Iguacu
15,1 %
Podzemní řeka Puerto Princesa
5,6 %
Stolová hora v JAR
6 %
Dračí zátoka
35,6 %
Ostrov Komodo
4,1 %
Amazonie
24,5 %
Celkem hlasovalo 464 čtenářů.

Mlčící strážci ostrova – Tolharubangové

Jsou poznávacím znamením ostrova Čedžu – do lávových kamenů tesaní mužíci Tolharubangové. Není přesně známo, kdy vznikli a kdo je začal tvořit. Dnes jich jsou na Čedžu ale stovky. Chrání vstupy do vesnic, jednotlivé domky, chrámy, svatyně a turisté si jejich zmenšeniny samozřejmě rádi kupují jako suvenýr typický právě pro Čedžu.

Související témata:

Související články

Výběr článků