Hlavní obsah

Obdivuhodný jihozápad Austrálie: Proč má jezero růžovou barvu?

21. 3. 2015, 14:00

Vykrvácel tu jednorožec? Odehrála se zde hromadná havárie kamionů se žvýkačkami? Ani jedno, australské jezero Hillier je růžové docela přirozeně. Může za to řasa, anebo slanomilná bakterie? A proč se vlastně nedá utopit v rybníku růžové vody připomínajícím obří mísu s jahodovým pudinkem?

Foto: Flickr.com

Šest set metrů dlouhé a celé růžové, to je jezero Hillier na ostrůvku u břehů jihozápadní Austrálie.

Článek

Příběh bizarně vypadajícího růžového jezera začal pro světovou veřejnost na počátku devatenáctého století, kdy jej objevil mořeplavec a kartograf Matthew Flinders. Mimochodem, Flinders byl první, kdo označil Austrálii za samostatný kontinent, ale to se dostáváme k jinému příběhu.

Proč je růžové? Kvůli superřase?

Vraťme se k podivnému jezeru. Z jakého důvodu vlastně vypadá jako z jiné planety? Vědci to vlastně s určitostí doposud nevědí. Od padesátých let vedla pomyslný žebříček možných vysvětlení teorie o řase s názvem Dunaliella salina. Pod mikroskopem sice zjistíme, že má většinou zelenou barvu, ovšem do vody vypouští červené barvivo.

Přes Austrálii letos vede i trasa luxusní cesty kolem zeměkoule:

Foto: raedon (Pixabay.com)

Tady ve vodách u Melbourne je voda namodralá a nebe růžová. U jezera Hillier to můžeme vidět opačně.

Kdyby byla růžová barva skutečně výsledkem smíchání načervenalého barviva s vodou, leckdo by se v jezeře Hillier asi rád vykoupal. Tuhle řasu totiž vědci považují za výživově dosti hodnotnou a dala by se označit za „superpotravinu“. Její červený výměšek má antioxidační účinky.

Jezero Hillier v kostce
Tuhle fascinující vodní plochu najdeme na ostrově Middle Island v souostroví Recherche. Patří Austrálii a od jejího jihozápadního okraje je vzdáleno asi 9 km. Nejbližší velkou atrakcí země je tajemná skála Ayers Rock (asi 1200 km). O původu specifického zabarvení kapaliny nemají výzkumníci doposud jasno.

Jenomže při testech se zjistilo, že voda přenesená z jezera do jiných podmínek bez řasy zůstává stále růžová. Jak je to možné? Možná za to může jakási slanomilná bakterie, ovšem ani to se zatím nepotvrdilo.

Jediné, co můžeme tvrdit jistě, je to, že se v něm jen těžko někdo může utopit. Ne, že by růžová voda měla nějaké zázračné účinky, to jen hloubka jezera nedosahuje žádných velkých hodnot. Projít se jezerem po svých tak nepředstavuje žádný velký problém. Dá se v něm i lehnout a mít přitom hlavu nad hladinou.

Zjistěte o Austrálii více v našich článcích

Růžová zaplavuje svět

Podívejme se teď trochu po dalších místech planety, abychom zjistili, jak moc se tento jev vymyká zvyklostem. Růžová je módní, proto tuhle barvu nemá jen prapodivné jezero na západě zeleného kontinentu, ale také Retba neboli Lac Rose – jezero na poloostrově vybíhajícím do moře ze západoafrického Senegalu. Tady mají vědci za to, že za neobvyklé zabarvení může Dunaliella salina.

Podobnou barvu má také kanadské jezero Dusty Rose. U něj za všechno může hornina, po níž stéká voda z vrcholu hory nad vodní plochou. Růžová skála prosvítá i zespoda jezera, protože tvoří jeho podklad.

Foto: Doc Searls (Wikimedia Commons)

Jedno z několika růžových jezer na této planetě. Tohle najdeme v Severní Americe.

Diamanty a delfíni, které turisté opomíjejí

Proč se o růžovém jezeře tak málo ví? Možná proto, že Austrálie je plná podobně nevídaných přírodních úkazů. Cestovní kanceláře většinou turisty proto vozí po těch nejznámějších atrakcích. Patří mezi ně magická, stovky miliónů let stará a 3,6 km dlouhá skála Uluru, známá také jako Ayers Rock, největší korálový systém na světě – Velký bariérový útes – nebo olympijské velkoměsto Sydney s oblíbenou pláží Bondi plnou volejbalistů.

Foto: flickr.com/photos/10529709@N08

Když se nad Uluru stahují mraky, nevypadá to vůbec špatně.

Západ Austrálie zůstává pořád z hlediska masové turistiky tak trochu skryt hlavnímu proudu. V posledních letech sem ale lidé začínají cestovat stále častěji.

Objevují tak jedinečná místa jako velkolepé vodopády a rokle národního parku Karinji, hlavní město regionu Perth či jeden z největších diamantových dolů světa v oblasti Kimberley. K tomu všemu se mohou projet na velbloudech u Roebuck Bay nebo pozorovat delfíny a velryby v Shark Bay.

Inzertní sdělení: Vybíráme z exkluzivních poznávacích zájezdů do Austrálie!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Skippy, Skippy, věrný je náš kamarád, zpívá se v úvodní znělce seriálu o přátelském klokanovi. Poznejte tyto báječné skokany v jejich přirozeném prostředí na Ostrově klokanů. Na této cestě vás ohromí také vyhlídka na nejznámější monolit světa Ayers Rock a z výšky se podíváte na město Melbourne.

Dva tisíce kilometrů korálového útesu, to nikde jinde na světě neuvidíte! Velký bariérový útes je opravdu jedinečný přírodní úkaz. K tomu největší písečný ostrov na světě Fraser Island a slunečné pláže východu zeleného kontinentu. To vše s komfortem a volností individuálního typu zájezdu!

Čtěte dále:

Přečtěte si o chodících sochách na Velikonočním ostrově, dále o pěti nejnebezpečnějších zvířatech Afriky nebo o fascinující stavbě Panamského průplavu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa

Na kterém kontinentu byste nejraději trávili dovolenou?
v Austrálii
46,4 %
v Evropě
19,4 %
v Americe
14,1 %
v Africe
5,7 %
v Asii
8,3 %
v Arktidě nebo v Antarktidě
6,1 %
Celkem hlasovalo 666 čtenářů.

Co možná nevíte o Austrálii

Počet obyvatel, hlavní město, to se o Austrálii dočteme leckde. Pojďme se raději ponořit do fakt, s nimiž se zase až tak často nesetkáme:

Přes 90 % země pokrývá vegetace. Australští ekologové vrní blahem.

Více než 80 % Australanů žije ve vzdálenosti do 100 km od mořského pobřeží.

Ženy tu mohly volit už od roku 1902. Dříve měly příslušnice něžného pohlaví toto právo jen v komunálních volbách ve Velké Británii.

V restauracích se běžně servíruje klokaní maso, které je s 1 – 2 % obsahu tuku z dietologického hlediska velmi dobré.

Australané přesto patří k nejobéznějším národům planety.

Austrálii patří druhé místo na světě ve statistikách lidského rozvoje (HDI). Tento žebříček ukazuje komplexně, jak je prostředí státu přívětivé pro život běžného občana.

Vedle toho je Austrálie také šestá největší země co do rozlohy, ovšem až jedenapadesátá co do počtu obyvatel. Může za to především řídce obydlený západ.

Související témata:

Související články

Výběr článků