Jižní Afrika momentálně vede. Zmíněný pokles přilákal loni 25 tisíc lidí z pětimiliónového Dánska, Čechů, kterých je celkově dvakrát víc, odcestovalo do Jihoafrické republiky jen 6 tisíc. Jelikož rand vůči evropským měnám dále oslabuje, lze očekávat vzrůstající trend návštěvnosti.

Pád jihoafrické měny můžeme pozorovat i na populárním „Big Mac Indexu“, v němž hraje roli cena hamburgeru Big Mac v různých zemích světa. Britský magazín The Economist jej sleduje od roku 1986. Z letošních čísel vyplývá, že Jihoafrická republika je čtvrtou nejlevnější (41. nejdražší) z 44 sledovaných zemí světa. Průměrná cena Big Macu je tam 1,77 amerického dolaru, zatímco v České republice přijde tento hamburger na 3 dolary a ve Švýcarsku dokonce na 6,44 $.

Blyde River Canyon netřeba komentovat. Prostě nádhera.

Blyde River Canyon netřeba komentovat. Prostě nádhera.

FOTO: bigstock.com

Nakupování v Jižní Africe se vyplatí i tak, netýká se to jen hamburgerů. „Neuvěřitelně levné je ovoce. Kilo pomerančů jsem kupoval za cenu okolo tří korun. Mají tam také levnější benzín,“ vzpomíná Jan Nagy.

Nižší cenová hladina má svou logiku. Kupní síla Jihoafričanů je asi o 15 % nižší než kupní síla obyvatel naší České republiky. Když k tomu přidáme oslabující měnu a úchvatné přírodní scenérie, máme jasný důvod toho, proč se zájem o cesty do této lokality začíná zvyšovat.

Od nosorožců přes hory až k tučňákům

Čtyřiadvacátá největší země světa láká na spoustu exotických atrakcí. Od národních parků s žirafami a nosorožci se přes vysoké Dračí hory na hranici s Lesothem lze dostat na jižní pobřeží, po němž pochodují tučňáci.

K nejoblíbenějším atrakcím patří úchvatný kaňon řeky Blyde, Krugerův národní park s „velkou pětkou“ (lev, buvol, nosorožec, slon a levhart) a Johanneburg s legendární čtvrtí Soweto a dalšími místy, kde se psala historie boje proti rasové segregaci.

Zebry a žirafy pozorují turisté v jihoafrické přírodě na souši, ve vzduchu třeba i barevné mandelíky.

FOTO: bigstock.com


Zlevňuje se i v Namibii

Podobně jako jihoafrický rand je na tom namibijský dolar. Zatímco v červnu 2015 jste jeden dolar ve směnárně dostali za dvě české koruny, dnes by vás stál skoro o čtvrtinu méně. Pro české cestovatele je tedy v Namibii nyní stejně levně jako v Jihoafrické republice.

Horší infrastruktura? Kdepak, po Jihoafrické republice se prohánějí moderní rychlovlaky.

Horší infrastruktura? Kdepak, po Jihoafrické republice se prohánějí moderní rychlovlaky.

FOTO: bigstock.com

S cenami na tom pro české turisty bude ve zbytku roku 2016 podobně i Evropa a blízké okolí. Za tisícovku směněnou na místní měnu toho více než doma koupíme v Bulharsku, Maďarsku a Turecku. Z pochopitelných důvodů výrazně zlevňuje Egypt (tam v posledních letech klesly ceny o desetinu) a Tunisko.

Jižní Afrika ovšem jasně vede. Pro návštěvníky z České republiky je vedle příznivé cenové hladiny pozitivní i to, že si při cestě nemusí přeřídit hodinky. V období našeho letního času totiž mají Jihoafričané stejný čas. O kráse Krugerova národního parku a dalších safari lokalit se ani nemusíme více zmiňovat.

Přečtěte si také o luxusních plavbách na největších lodích světa.

Jídlo je v Jižní Africe levnější, zejména ovoce nebo mléčné výrobky.

Jídlo je v Jižní Africe levnější, zejména ovoce nebo mléčné výrobky.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Vydejte se do Jižní Afriky
 

Napříč Jihoafrickou republikou

Poznejte fascinující divočinu Krugerova národního parku velkou jako třetina České republiky nebo ohromná sloní stáda v Addo Elephant.

Spolu s českým průvodcem si během 16 nezapomenutelných dnů odpočinete i u mysu Dobré naděje a u vinic v okolí Kapského města.

To nejlepší z Jižní Afriky

Absolutní klid, pohoda, jen hory a okolní příroda. Tak to vypadá v Dračích horách, které na této cestě poznáte spolu s úžasnými zátočinami řeky Blyde a všemi krásami Kapského města včetně Stolové hory.

Splňte si sen a vydejte se s námi do Afriky. Nyní levněji než kdy dříve!


Podívejte se na další ze zájezdů za exotikou z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o dovolené v Evropě, podívejte se na místa spojená se zlatou horečkou nebo na dokonalý pořádek v Singapuru. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán