Jak stavitelé dostávali obří kamenné bloky na strmé vrcholky ve výšce 2430 m n. m. bez moderní techniky, a ještě je tak fantasticky opracovali? To je pro nás dnes těžko pochopitelné. Zdaleka však nejde o jediné tajemství obestírající opuštěné peruánské město.

Když sem vyjedeme (nahoru a dolů pendlují mikrobusy), napadne nás také, jaké záhadné rituály tu asi probíhaly. Nekonaly se třeba na vedlejším kameni obětní obřady? Od průvodců se leccos dozvídáme a co ne, to si domyslíme. V tak půvabném exotickém prostředí má fantazie hody.

Na nedostatek tělocviku si ve schody posetém městě si lidé nemohli stěžovat.

Na nedostatek tělocviku si ve schody posetém městě lidé nemohli stěžovat.

FOTO: bigstock.com

Machu Picchu patří k turisticky nejoblíbenějším lokalitám světa. Podívejte se na další:

Proč konali drsné obřady?

Bohy si v Machu Picchu museli lidé usmiřovat pro různé účely – obětovali pro ukončení epidemií nebo aby zažehnali špatnou úrodu. Evidentně se jim to nevedlo, protože město museli v 16. století opustit. Možná že z jedné ze zmíněných příčin.

Co se tu přesně dělo a jak život ve městě přesně probíhal, nevíme. Nejpravděpodobněji se jednalo o město pro elity národa, dokonce tu sídlil král a podle různých stylů zpracování ozdob se obklopil významnými lidmi z různých konců říše. Některé teorie ovšem tvrdí, že se jednalo o trestaneckou kolonii, sám Bingham ho považoval za místo zrození žen zasvěcených kultu „slunečních panen”.

V Machu Picchu nebyly jen obřadní stavby, ale i běžné domy. V nejslavnějším období tu žilo 750 - 1000 lidí.

V Machu Picchu nestály jen obřadní stavby, ale i běžné domy. V nejslavnějším období tu žilo 750– 1000 lidí.

FOTO: bigstock.com

Kultura může prosperovat i ve výšce téměř dvou a půl tisíce metrů, Machu Picchu je toho důkazem.

FOTO: ESO travel

Cuzco, bývalé hlavní město

Osmdesát kilometrů od Machu Picchu leží Cuzco, kdysi dávno slavné hlavní město celé říše rozkládající se na území dnešního státu Peru. Konec jeho slavné éry znamenal příchod španělských dobyvatelů. Ti oblast vyplenili a město znatelně poničili. Hlavním městem se proto stala Lima, která jím je dodnes.

Zašlou slávu Cuzca nyní pomáhá navrátit Machu Picchu. Díky němu proudí do města mnoho návštěvníků, kteří odsud vyrážejí k pozůstatkům inckého sídla vysoko v horách. Ročně sem přijede 1,5 miliónu lidí.

 

Asi tři sta šedesát tisíc lidí bydlí v Cuzcu, městě s úžasným výhledem na okolní hory a výchozím bodě pro cesty do Machu Picchu.

FOTO: ESO travel

Spletl se a našel jiné město

Teorie snažící se rozkrýt záhady nejnavštěvovanějšího místa v Peru se objevují už od roku 1911, kdy v parném červencovém dni Hiram Bingham uviděl to, o čem již slyšel, ale nedokázal si to představit – že kdesi v horách u Cuzca se skutečně skrývá rozlehlé nedotčené město, považoval ho ovšem za bájnou Vilcabambu, ne za Machu Picchu.

Machu Picchu patří mezi Nejzáhadnější stavby světa: Jsou dílem nadpřirozených sil? 

Archeolog z proslulé americké univerzity Yale tehdy stanul před dech beroucím výjevem: spousta částí dávného osídlení byla zarostlá, ovšem to, co pod vegetací prosvítalo, dávalo tušit, že se Binghamův výlet do And zapíše mezi největší objevné cesty dvacátého století.

Tradiční oděvy prostých Peruánců vynikají pestrými barvami a prostou účelností.

Tradiční oděvy prostých Peruánců vynikají pestrými barvami a účelností.

FOTO: ESO travel

Co zničilo Machu Picchu? Epidemie? Válka?

Uprostřed ticha majestátních hor se z kopců vynořuje „Starý vrch“ (překlad výrazu Machu Picchu z kečuánštiny) a jeho rituální kameny, domy, oltáře, zdi, vše stavěné z kamene bez pojicího materiálu. Tuto technologii používali Inkové velmi často. Patrně měla své opodstatnění, neboť ze slavného města se zachovalo prakticky úplně vše, co po sobě jeho dávní obyvatelé zanechali, jen střechy (patrně slaměné) neodolaly přírodním podmínkám.

Dodnes proto lze obdivovat tři tisíce schodů, které do města vedou, chrám zasvěcený bohu slunce, domy dělníků a rolníků, ale i obydlí smetánky. Proč takový ráj lidé opustili a zanechali jej na pospas vegetaci? Nejrozšířenější teorie operují s ničivou epidemií, pravděpodobně neštovic. A také s válkou, při níž zahynula valná většina obyvatel, přičemž zbytek byl poté protivníky vyvražděn. Na vině mohlo být i zhoršené počasí, které znemožnilo pěstovat ve vysokých horách dost potravin pro všechny obyvatele.

Zachovalost Machu Picchu napovídá tomu, že by pravdu mohli mít i ti, kteří tvrdí, že Inkové opustili město náhle kvůli jakémusi znesvěcení místa. Vše jsou ale jen málo podložené dohady. Žádné nové písemné zmínky o městě se totiž nedaří dohledat.

Indiáni odsud odešli před několika sty lety, lamy po Machu Picchu chodí i dnes.

FOTO: bigstock.com

Macchu Picchu je perla Jižní Ameriky a v Peru nenajdeme místo, které by turisty, amatérské historiky a všemožné dobrodruhy lákalo více než toto ještě relativně nedávno zapomenuté město. Je opředené závojem tajemství, ale i bez něj má své osobité kouzlo. Může za něj okolní příroda, která jej kdysi zakryla zelení. Dnes místo září a v plné kráse se ukazuje všem okouzleným návštěvníkům.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Peru!
 


Vydejte se za perlami Peru!

Poznejte úchvatné Machu Picchu, hlavní město Limu a další krásy země Inků. Pod horami se tu ukrývá barevné město Cuzco se specifickou atmosférou i obrovské jezero Titicaca. Provede vás česky mluvící průvodce!

Za lamami pod Huascarán

Podívejte se za lamami pod legendární Huascarán a poznejte nádherná města a národní parky Peru a Ekvádoru. Záhadné kamenné pyramidy v Caralu už na vás čekají, tak s námi pojeďte objevovat atmosféru Jižní Ameriky!

 
  

Podívejte se na další ze zájezdů za exotikou z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o dovolené v Evropě, podívejte se na místa spojená se zlatou horečkou nebo na dokonalý pořádek v Singapuru. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán