Článek
Růže sázíme na slunné až polostinné místo. V trvalém stínu a v zatuchlých koutech se jim nelíbí. Měl by zde proudit vzduch a slunce zářit alespoň 4-5 hodin denně.
Zemina má být lehčí, hlinitopísčitá, propustná a vzdušná. Drobné kamínky nevadí. Do těžkých jílovitých půd přimíchejte praný písek (betonářský) a vyzrálý kompost nebo zahradní rašelinový substrát v poměru 1 : 1. Rovněž je možné přimíchat i trochu speciálního nebo i univerzálního plného hnojiva. Reakce půdy by měla být neutrální nebo slabě kyselá.
Postup sázení
Při kopání jámy nešetřete své síly, měla by být hluboká, růže koření až několik metrů. Pro začátek stačí v horších půdách hloubka do 50 cm.
Do jámy nejprve nasypeme nově připravenou zeminu a pořádně ji utlačíme tak, aby se na ni dal postavit kořenový bal vysazované rostliny a ta již byla ve správné výšce od povrchu záhonu. U růží platí jednoduché pravidlo: místo štěpování má být cca 5 cm pod úrovní povrchu. Pak již stačí bal obsypat, utlačit a zeminu zarovnat s povrchem terénu. Není na škodu, když kolem rostliny vytvoříte misku, aby při zalévání voda neodtékala do stran. Nakonec vydatně zalijeme.
Rozumná péče postačí
Moderní a odolné růže potřebují jen minimální péči. Pokud je zakoupíte a vysadíte v sezoně, péče se omezí jen na zálivku.
Na podzim před příchodem mrazů je možné do středu rostliny nasypat lopatu vyzrálého kompostu nebo lehkého substrátu, který základ rostliny chrání před mrazem, ale v současných mírných zimách to už není podmínkou.
Nejdůležitější péčí je střih, který provádíme až na jaře, jakmile začínají kvést zlatice (forsythia, zlatý déšť). Na podzim jen zakrátíme dlouhé výhony, aby se pod sněhem nevylomily, a takové, které nám překáží. Celý keřík sestřihneme podle vzrůstnosti odrůdy na 20-50 cm, vystříháme přestárlé a slabé výhony. Na konci by mělo zůstat 3-7 pravidelně rozestavěných silných výhonů, které mají poslední očko směřující ven od středu.
Řez pnoucích růží
Pnoucí růže neřežeme hluboko, odstraníme jen po škozené a příliš staré výhony. Jako základ vedeme 3–6 výhonů nahoru, ty pak zakrátíme do 2–3 pater, kdy jedno patro končí 50 cm od země, druhé 100 cm a třetí ještě výše, podle potřeby. Z těchto výhonů vedeme letorosty horizontálně, abychom vyplnili celou plochu a podpořili kvetení. Je to jako u ovocných dřevin – čím je výhon vodorovnější, tím lépe kvete. Na podzim zakrátíme jen přerostlé části rostliny, u kterých hrozí vylomení větrem či sněhem.
Během vegetace odstraňujeme jen odkvetlé květy, aby byla růže stále krásná a čistá, případně zaléváme mladé a čerstvě nasazené rostliny. Zastříháváme jen, když je to nutné a jen krátce po 1. pravý list na stonku (s pěti lístky).
Hnojíme dvakrát za sezonu - při jarním střihu a na konci srpna, granulovaným plným hnojivem pod keřík a když to jde, i lehce zapravíme.
Růže jsou dlouhověké rostliny, které se za správnou péči vpravdě královsky odmění. Nejdůležitější je výběr správné odrůdy. Musí být nejen krásná nebo zajímavá, ale i odolná a nenáročná. Kvalitní růže rostou spolehlivě a nevyžadují chemickou ochranu proti houbovým chorobám, jako jsou padlí nebo černá skvrnitost.
Vhodné kombinace
Růže se díky své toleranci výborně kombinují s jinými rostlinami. Mezi nejlepší patří levandule (odrůda Hidcote), šanta kočičí, kontryhel či kakost (odrůda Rozanne). Výborné jsou i lilie a okrasné česneky. Z trvalek jsou to floxy, třapatky (odrůda Goldsturm), echinacea, krásnoočko, řimbaba nebo šater. Z vyšších trvalek vyniká janeba (odrůda Venus), která kvete celé léto a skvěle doplňuje záhon o oranžovo-žlutou barvu. V letničkách je velký výběr, výborná je krásenka (Cosmos). Růže lze kombinovat také s menšími dřevinami.