Článek
V Evropě se o novou popularitu růží zasloužila manželka Napoleona I. císařovna Josefína, která na svém zámku Malmaison soustředila od roku 1809 největší sbírku růží čítající na 250 druhů a odrůd.
Základem pro dnešní moderní růže byl však dovoz čínské čajové růže do Evropy na začátku 19. století. Ta posloužila jako jeden z rodičů pro křížení s evropskými a asijskými druhy. Bez ní bychom tu neměli dnešní velkokvěté odrůdy, a dokonce ani žlutou barvu květů. Jak říká německý šlechtitel Thomas Proll: „V každé moderní růži koluje krev čínské růže.“
Moderní růže
Dnešní moderní růže představují špičku mezi okrasnými rostlinami – vždyť se již šlechtí několik století. Tomu odpovídají i vlastnosti: jen těžko budete hledat jinou rostlinu, která kvete od června do zámrazu, a navíc nádhernými květy v mnoha barvách, velikostech a tvarech, často i s omamnou vůní. To by ale samo o sobě nestačilo.
Velká péče se při šlechtění věnuje celkovému zdraví a vitalitě, odolnosti proti chorobám, ale také snadnosti pěstování a nenáročnosti růží na pěstitelské podmínky.
Jedinečné vlastnosti
Kromě krásy, vůně a dalších smyslových kvalit nás růže překvapí i ryze praktickými vlastnostmi, které oceníte. Jde o skromnou a nenáročnou rostlinu, která na vhodném stanovišti spolehlivě kvete i několik desetiletí. Květy jsou krásné nejen na rostlině samé, ale běžně vydrží i týden ve váze. A nemusí to být jen velkokvětá odrůda, i drobné a mnohokvěté jsou na stole pěknou ozdobou, kterou můžete pozorovat v detailu.
Růže je velmi „tolerantní“, bez problémů snáší na záhonu blízkou společnost jiných rostlin, což není u jiných druhů samozřejmostí. To dává široké možnosti kombinovat růže s jinými rostlinami, jako jsou především trvalky, letničky, cibuloviny, a dokonce i kapradiny.
Velmi dobře se růže vyjímají i vedle stálezelených dřevin, jako jsou buxusy a drobnější jehličiny. Bez problémů porostou i vedle menších až středně vzrůstných keřů i polokeřů, jako jsou nenahraditelné levandule. Tuto toleranci umožňují především velmi silné a hluboké kořeny (i několik metrů), které si v hloubce najdou nejen dostatek živin, ale i vodu. Další skvělou vlastností je tedy odolnost proti suchu, což růže prokázaly před pár lety, kdy u nás panovalo dlouhodobé sucho.
Jak poznat tu správnou?
Lidé vybírají růže hlavně podle toho, nakolik se v nich vyznají. Úplný laik chce „nějakou červenou růži asi takhle vysokou…“. Pokročilejší znalec už ví, že jsou různé skupiny růží a orientuje se podle toho. A pak jsou růžoví nadšenci, kteří hledají a kupují konkrétní odrůdu, protože mají přehled a vědí přesně, co chtějí.
Žádná metoda výběru není nutně špatná nebo dobrá, pokud nezanedbáte i další kritéria. Růži necharakterizuje pouze její krása nebo vůně. Minimálně stejně důležitou vlastností by měla být vysoká odolnost a zdraví konkrétní odrůdy – tedy pokud z ní chcete mít dlouhodobý estetický zážitek bez zbytečné péče a starostí. Kde tyto informace vzít?
Kvalitní pěstitel dodává na etiketě k sazenici nejen informace, jako je název a případně výška, ale i další údaje. Mezi nejdůležitější patří odolnost proti listovým houbovým chorobám, jako jsou černá skvrnitost a padlí. Důležitou vlastností ale může být i odolnost proti extrémním mrazům, jestliže se růži chystáte vysadit ve vyšších horských polohách. V běžných oblastech do cca 700 m n. m. to není třeba řešit.
Dělení růží
A: Pnoucí
Tvoří je ramblery a climbery. Rambler je divoká, samopnoucí a jen jednou kvetoucí růže dosahující značných rozměrů (8 m). Climber je běžná zahradní šlechtěná odrůda dorůstající 2,5 – 3 m. Kvete opakovaně a má mnoho barev a typů květů. Potřebuje přichytit k opoře.
B: Kaskádové
Jde o jeden z typů stromkových růží. Na kmínek 140 cm vysoký je naštěpována půdopokryvná nebo popínavá odrůda, která má dlouhé a převislé výhony.
C: Stromkové vysoké
Kmínek je vysoký 90 cm. Naštěpované odrůdy jsou ze skupiny záhonových nebo velkokvětých, případně zakrslých růží.
D: Stromkové nízké
Kmínek je vysoký 60 cm, jinak je vše stejné jako u předchozí.
E: Zakrslé
Nízké keříčky 25 až 50 cm vysoké. Hodí se na skalky, do nádob a menších úprav.
F: Půdopokryvné
Rozložité a velmi odolné keříky výšky 30 až 80 cm, které mají schopnost dobře zakrýt plochu, jsou zdravé a nenáročné na péči a podmínky.
G: Mnohokvěté
Základní skupina pro výsadby v zahradě. Výška 60–100 cm. Velká škála vynikajících odrůd. Zdravé a odolné.
H: Velkokvěté
Vrchol krásy a vznešenosti mezi růžemi. Výška 70–120 cm. Tato aristokratická skupina se pyšní dokonalou stavbou květu, často vynikající vůní. Skvělá do vázy, na záhonu ale nekvete tak bujně jako předchozí. Dohání to velikostí květů.
I: Keřové
Keře značných rozměrů (100 až 200 cm) vykazují velkou odolnost a zdraví. Široká škála barev a typů květů. Často kvetou opakovaně a efekt je díky velikosti rostliny působivý. Tato skupina je u nás opomíjena, musíte ale počítat s větším místem v zahradě.