Článek
Ideálním místem pro biotop je rovný terén v polostínu. Dlouhodobé vystavení slunci vede k prohřívání vody a růstu řas. Vodní plochu situujeme mimo opadavé stromy a keře, jinak hrozí časté zanášení vodní hladiny padajícím listím a větvičkami, hlavně na podzim nebo při silné letní bouřce a větru.
Jezírko naplánujte
Při kresbě návrhu zohledníme, že jezírko má koupací část o hloubce 60 až 150 cm a mělčí regenerační zónu (hl. 20 až 40 cm) s rostlinami a filtračním štěrkem. Přes ni cirkuluje voda poháněná čerpadlem.
Poslední mokřadní zóna je mělká kolem 10 cm a nejčastěji do ní umísťujeme pobřežní rostliny jako orobinec, rákosí a kosatce. Hlubší místa mohou být osazená stolístky, na vodní hladině vyniknou květy leknínů.
Přechody mezi jednotlivými částmi mají být zaoblené a pozvolné ve spádu do 30 °. Promyslíme polohu filtru, čerpadla a fontány.
U větších biotopů používáme na dno připravené jámy tzv. jezírkovou fólii. Její výhodou je přizpůsobení tvaru a velikosti vodní plochy podle dispozic zahrady i našich představ.
Pro zbudování menší vodní plochy postačí plastová skořepina s daným tvarem a rozměry. Vložíme ji do připravené jámy a okolí vyplníme vrstvou písku. Písek poléváme vodou, aby se dostal do všech potřebných míst.
Stavba biotopu
Provázkem vyznačíme budoucí okraje jezírka. Pískovým či štěrkovým posypem zvýrazníme jeho jednotlivé zóny. Podle rozměrů jezírkové fólie s přesahem zhruba 10 cm vykopeme jámu, použijeme bagr. Její vnější okraje musí ležet v jedné rovině! Vyjmuté trsy trávy uschováme – při dokončovacích pracích jimi zakryjeme hrany skořepiny/jezírkové fólie a kabely.
Z jámy odstraníme vše, co by poškodilo fólii, a vysypeme ji 10centimetrovou vrstvou písku, kterou pevně upěchujeme. Položíme geotextilii, na ni rozprostřeme jezírkovou fólii tak, aby měla co nejméně skladů, a přetáhneme ji asi o 50 cm přes koryto jezírka.
Okraje fólie zajistíme těžkými kameny. Dno vysypeme jezírkovým štěrkem, připravíme rozmístění techniky (filtru, čerpadla a případně fontány) a naplníme koryto do 1/3 vodou, aby se fólie vyrovnala.
Při osazení vodní plochy rostlinami postupujeme od nejhlubší zóny směrem k mělčině. Využijeme výsadbové košíky nebo vaky z kokosové vlny. Na svahy rozmístíme jezírkové rohože, které umožní rostlinám lepší uchycení a jsou užitečné při zatravnění. Okraje jezírka vysypeme oblázky, dekorativní kamennou směsí, štěrkem a trsy trávy, abychom zakryli hrany skořepiny/fólie.
Péče o vodu
O čistotu a okysličení vody se postarají filtr a čerpadlo. Průběžně odstraňujeme odumřelé zbytky rostlin a vysavačem kalu čistíme dno.
Řasy lovíme podběrákem po použití speciálního biologického prostředku. Vhodný je i čistič s UV lampou.
Kvalitu vody je dobré pravidelně kontrolovat a testovat. Zakoupíme sáčky s jezírkovými bakteriemi a roční sadu přípravku pro úpravu vody, která reguluje její tvrdost a pH. Během horkých dnů bráníme rychlému prohřátí a nadměrnému odpařování vody biotopu. Dosáhne-li 22 °C, ochlazujeme ji doléváním studené vody.
Je dobré vědět
- Sadu pro výstavbu malého okrasného jezírka zakoupíme v hobby marketu. Zahrnuje vše potřebné: jezírkovou fólii, ochrannou geotextilii, průtokovou filtraci včetně filtračních médií a spojovacího materiálu, bio domečky pro osídlení jezírkovými bakteriemi, regulovatelné čerpadlo s nízkou spotřebou, UV lampu proti tvorbě řas atd.
- Čerpadlo instalujeme vždy pod úroveň hladiny vody a na opačnou stranu od filtračního systému, aby docházelo k nepřetržité přirozené cirkulaci vody. Nestavíme ho přímo na dno, nasáté kaly by narušily jeho plynulý provoz.
- UV lampa by neměla běžet čtyřiadvacet hodin denně, jinak dojde k usmrcení prospěšných bakterií potřebných pro biologické čištění.