Článek
Nadzemní bazény vyžadují méně prostoru než ty zapuštěné, takže jsou ideálními kandidáty pro menší zahrady. Celoroční bazény s plechovou stěnou bývají dostupné v různých dekorech jako dřevo a kámen, což umožňuje lepší integraci do zahradního designu. Díky vyšším stěnám nadzemního bazénu je také méně pravděpodobné, že do něj nechtěně spadnou malé děti či domácí mazlíčci.
Nafouknete, či ukotvíte?
Nafukovací bazény umožňují filtraci vody a vynikají jednoduchou instalací. Nafoukneme prstenec po obvodu bazénu a zbytek práce odvede stoupající hladina napouštěné vody. Nafukovací bazény slouží k ochlazení během parného léta a zaplavou si v nich spíše menší děti. Otázkou pak je, zda si nepořídit nafukovací vířivku, která má svou přidanou hodnotu ve funkci masáže. Také ona ale vyžaduje chemickou a mechanickou údržbu a zazimování.
Většími rozměry a hloubkou vody disponují bazény s kovovou konstrukcí (rámové bazény). I zde oceníme lehkou montáž - na ocelovou, případně hliníkovou kostru navlékáme bazénovou fólii. Je však potřeba ohlídat kvalitní zpracování a povrchové ošetření konstrukce, aby nerezivěla.
Bazény s pevnou ocelovou stěnou, na kterou se navléká bazénová fólie, mohou vyžadovat pevné ukotvení v zemi. Někdy je zdobí obklad ze dřeva anebo z kamene. Často jsou určeny také k zapuštění do země.
Filtrace je důležitá
Zpravidla se do bazénů doporučuje napouštět pitnou vodu, protože je již ošetřená. Nemůžeme-li přivést vodu hadicí z vodovodního řadu, objednáme si cisternu s pitnou vodou. O vodu se staráme po celou sezonu. Nečistoty z hladiny zachytáváme síťkou. Skvělým pomocníkem je skimmer, který podle typu připevníme do stěny bazénu či k jeho horní hraně.
Dále spoléháme na kartušovou či pískovou filtraci s odpovídajícím výkonem. Bez filtračního systému totiž ani s použitím chemických přípravků nedosáhneme nezávadné vody. I jemu se však musíme věnovat. Filtrační vložku kartušové filtrace musíme několikrát týdně vyjmout a proprat tlakem vody. Pro dosažení kvalitní filtrace je třeba několikrát (závisí na zatížení bazénu) za sezonu vložku vyměnit.
Písková filtrace pracuje na přírodním principu filtrování vody přes pískovou náplň, kterou je nutné propírat, preventivně jednou týdně. Podle vytíženosti bazénu ji jednou za rok za dva vyměníme. Písková filtrace pomáhá udržet hodnotu pH vody, takže lze snížit používání bazénové chemie.
Sledujte jakost vody
Vodu ve všech typech bazénů znečišťují nejen mechanické nečistoty, kterých se zbavíme filtrací, bazénovým vysavačem či lovem do síťky, ale také nejrůznější mikroorganismy, jako jsou řasy, bakterie či viry. Ty zahubí výrobcem doporučená bazénová chemie.
Věnujeme pozornost pH vody, k čemuž slouží kapkové i papírové testery. Vymykají-li se naměřené hodnoty mezím, v nichž je bazénová chemie účinná, zjednáme nápravu přidáním odpovídajících přípravků. Hodnota pH vyšší než 7,4 může způsobit ve vodě mléčné zákaly. Při hodnotách pH pod 7,0 může zase docházet ke zvýšené korozi kovových částí bazénů a blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben.
Obě nežádoucí varianty mají vliv i na tělo - způsobují mj. podráždění očí a pokožky. Hodnotu pH kontrolujeme pravidelně minimálně dvakrát týdně.