Článek
Nastal čas nahradit jarní zeleninu letními a podzimními druhy, které se v horkém počasí cítí jako doma. Tímto krokem prodloužíte sezonu, nebudete plýtvat místem na záhonech a zároveň si zajistíte úrodu až do podzimu a někdy i později.
Nechat záhony od nynějška až do zimy prázdné by byla věčná škoda. Neobsazené záhony jsou příležitostí pro plevel, který zbytečně hoduje na živinách v půdě, které by mohly využít plodiny.
Navíc, když místo ihned osadíte letní zeleninou, půda bude aktivní a živiny se budou spotřebovávat efektivně, což vede k lepší úrodě.
Plodiny, jejichž sazenice lze vysadit v červenci
Máte-li k dispozici silné zdravé sazenice, můžete jimi ještě zaplnit volné místo na záhonech. Šanci ale budou mít už jen hlavně rané odrůdy. Vysazovat můžete tyto druhy:
- Rajčata, papriky a chilli papričky. Pokud máte možnost, vysaďte v červenci sazenice těchto teplomilných druhů. Na záhonech krásně vyplní prostor a budou vám plodit ještě dlouho do podzimu.
- Dýně. Tyto druhy patří k nejlepším letním plodinám, které můžete vysadit i v červenci. Rychle rostou a jejich plody jsou skvělou zásobou na podzim i zimu.
- Cukety. Pokud jste v jarní sezoně nezaseli cuketu, nezoufejte. V červenci můžete vysadit cuketové sazenice. Rychle dorostou a nabídnou ještě bohatou sklizeň.
- Okurky. Pokud jste nestihli vysadit okurky na jaře, červenec je stále vhodný čas i pro ně. Okurky milují teplo a vlhkost, takže když je budete dostatečně zalévat, sklidíte bohatou úrodu.

Pokud jde o živiny a vodu, jsou cukety známí nenasytové. Ale jsou to docela rychlíci. Druhou várku byste po zasazení sazenic měli stihnout.
Rychle rostoucí druhy pro přímý výsev
Pokud nemáte k dispozici sazenice nebo chcete využít plochu záhonů opravdu na maximum, zvolte rychle rostoucí druhy, které můžete přímo v červenci vysít:
- Ředkvičky. Ano, i v červenci se dají vysít, ale vybírejte odrůdy vhodné pro letní výsev, které dozrají rychle.
- Listové saláty. Listové saláty lze vysít průběžně během léta. Výhodou je, že nevyžadují dlouhou dobu růstu a můžete je sklízet postupně.
- Špenát. Rychle rostoucí druhy špenátu zvládnou výsev v červenci a budou připraveny ke sklizni během několika týdnů.
- Řepa. Některé odrůdy řepy lze vysít v červenci, ale pozor na příliš vysoké teploty. Dobře se jim daří v chladnějších částech zahrady a potřebují dostatečnou zálivku.
- Tyčkové fazole. Jsou ideální druhou plodinou po jarní zelenině. Rychle rostou a dají se sklízet v průběhu celého léta, ale potřebují oporu.

Také na druhou úrodu ředkviček se ještě můžete letos těšit.
Kořenová zelenina pro podzimní sklizeň
V červenci můžete vysít i zeleninu, která přinese pozdější úrodu:
- Mrkev. Vysévejte mrkev na podzimní sklizeň, vybírejte odrůdy, které zvládnou i mírně chladnější podzimní počasí.
- Kořenová petržel. Stejně jako mrkev i petržel můžete vysévat v červenci pro podzimní sklizeň.
Bylinky a speciality
Červenec je také ideálním měsícem na doplnění bylinek, které vám pomohou s dochucováním letních pokrmů a zároveň zpestří záhony.
- Bazalka, majoránka, pažitka, kopr. Pokud jste nestihli jarní výsev, můžete některé z bylinek vysadit i v červenci a budou vám ještě celé léto dělat radost.
- Kadeřávek (kapusta). Velmi výživná zelenina, která zvládne i podzimní sklizeň. Vysazujte její sazenice teď v červenci a užijte si poté sklizeň od podzimu až do zimy.

Na druhou rundu si můžete dopřát také kadeřávek.
Příprava půdy, hnojení
Po sklizni jarní zeleniny nezapomeňte půdu řádně připravit. Odstraňte zbytky rostlin, zkypřete zem a dopřejte jí dostatek živin. Organické hnojivo, kompost nebo dobře rozložený hnůj jsou ideální. V létě je půda často vysušená, proto myslete i na pravidelnou zálivku. Mulčování pomáhá udržet vlhkost v půdě a zabraňuje růstu plevele. Využijte posekanou trávu, slámu nebo listí, tím zároveň přidáte organickou hmotu.
V červenci začíná období, kdy je nutné vybrat plodiny s kratší dobou růstu, aby stihly dozrát před příchodem chladnějších dní. Při plánování pečlivě prostudujte obaly od semínek s informacemi o době zrání.
Péče o rostliny během horkých dnů
Léto umí být v Česku i velmi horké, proto myslete kromě dostatečné zálivky také na případné zastínění nejcitlivějších druhů. Při závlaze brzy ráno (ideálně do 8. hodiny) vydrží rostliny s vodou hospodařit po zbytek dne.
Tipy, jak zvládnout červenec na zahradě:
- Rotace plodin: Pokud v červenci nahrazujete jarní plodiny letními, snažte se střídat druhy zeleniny podle čeledí, aby půda zůstala zdravá. Tam, kde rostla například zelenina brukvovitá, dejte například plodovou, kořenovou či listovou.
- Doplňkové plodiny: Vedle hlavních plodin přidejte rychle rostoucí listové zeleniny a bylinky, abyste záhon maximálně využili. Pozor ale na to, které druhy si vzájemně spolu na záhonu sednou.
- Sklizeň a průběžné vysévání: Některé druhy můžete vysévat i postupně jako například saláty a ředkvičky, díky tomu získáte čerstvou úrodu skoro pořád.
- Pozor na škůdce a choroby: Léto je i obdobím, kdy mohou řádit někteří škůdci. Pravidelně proto kontrolujte rostliny, v případě potřeby použijte pokud možno přírodní metody ochrany.
Plánujte a budete dlouho sklízet
I když je červenec spojen hlavně s letními prázdninami a odpočinkem, pro zahradníka je to měsíc, kdy se rozhoduje o dalším osudu záhonů.
Správným plánováním, pečlivou přípravou půdy a výběrem vhodných druhů zeleniny můžete mít zahradu stále plnou života a chutí až do pozdního podzimu.