Hlavní obsah

Vilu stavitele Fialy dekoruje kombinace různých odstínů režných cihel

20. 5. 2015, 13:05
Novinky, Text: Eva Novotná, editace: tnk

Lázeňská vila stavitele Josefa Fialy je jednou ze střídmých, ale stylově dekorovaných poděbradských vil. Osobitý výraz nedávno citlivě obnovené hlavní strany stavby dotváří kromě geometrického dekoru i kombinace hladké omítky a dvojího odstínu režných cihel.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Vila s adresou: Poděbrady II, Palachova čp. 221

Článek

Objevení pramene uhličité minerálky v Poděbradech na začátku dvacátého století zásadně ovlivnilo vývoj města. Lázně, založené knížetem Filipem Arnoštem z Hohenlohe-Schillingfürstu, koupila v roce 1910 městská rada a brzy vypsala architektonickou soutěž na nový lázeňský areál.

Ze čtrnácti soutěžících zvítězil architekt František Janda, mladý absolvent architektury na Uměleckoprůmyslové škole u profesora a slavného architekta Jana Kotěry. Janda je zřejmě autorem i vily Josefa Fialy.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Pobyt ve vile zříjemňuje terasa nad vstupem.

František Janda je považován za autora stavby v nové vilové čtvrti, která se rozrůstala na začátku 20. století kolem budovy chlapecké školy, dnešního gymnázia.

Ukazuje na něj hlavně čistě moderní architektonické řešení domu a specifická zdobnost nápadně se podobající zmíněnému projektu poděbradských lázní.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Štít vily je dekorován secesním motivem.

Stavbu školy i řadu blízkých domů pak prováděl poděbradský stavitel Josef Fiala. Ten na rohu Studentské a Palachovy ulice postavil v letech 1910-1912 pro své dcery vilu s dvěma byty.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Režné zdivo na fasádě zpestřila zdobná mozaika.

S Jandou se Josef Fiala blíž seznámil právě při realizaci lázní, na které se Fialova stavitelská kancelář podílela. Vila, známá dnes jako penzion Amálka, zaujme charakteristickým zaoblením nárožních místností s pěticí sdružených výstupků v přízemí a otevřenou lodžií v prvním patře.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Plán ukazuje, že tvar vily do velké míry kopíroval tvar pozemku.

Stavba má rysy vídeňské secese, zároveň malebností a účelností odpovídá anglickému venkovskému domu, ke kterému se hlásí typickými arkýři či trojbokými okny, zvanými „bay windows“.

Moderním přístupem k otázce individuálního bydlení se autor přibližuje tvorbě Jana Kotěry.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků